SPĒKA TRĪSCĪŅAS NOTEIKUMI


Šajā noteikumu grāmatā, īsuma dēļ, jebkurā vietā, kur parādās apzīmējums „viņš" vai „viņa", šāda atsauce tiek attiecināta uz vienu no abiem dzimumiem.

1.    (a) Starptautiskā Pauerliftinga ( latviski - Spēka trīscīņas) federācija atzīst sekojošas disciplīnas, kam
jānotiek tādā pašā secībā visās sacensībās, kas notiek pēc IPF ( Starptautiskā Pauerliftinga federācija)
noteikumiem:

A. Piesēdieni   B. Spiešana guļus C. Vilkme   D. Kopsumma

(b)   Sacensības notiek starp spēka trīscīņas atlētiem ( tālāk tekstā - atlēti) kategorijās, kas tiek noteiktas pēc dzimuma, svara kategorijas un vecuma. Vīriešu un sieviešu atklātie čempionāti ļauj piedalīties jebkura vecuma atlētiem, kas vecāki par 14 gadiem.

(c)   Noteikumi ir saistoši jebkāda līmeņa sacensībām.

(d)   Katram dalībniekam ir trīs mēģinājumi katrai disciplīnai. Atlēta labākais, ieskaitītais mēģinājums katrā disciplīnā veido sacensību rezultātu kopsummai. Ja divi vai vairāki sacensību dalībnieki sasniedz vienādu kopsummu, tad vieglākais dalībnieks ierindojas augstākā vietā par smagāko.

(e)   Ja divi atlēti reģistrēti ar vienu un to pašu svaru svēršanās laikā un galu galā sacensību noslēgumā sasniedz vienādu kopsummu, tad tas, kurš kopsummas rezultātu sasniedzis pirmais, ieņem augstāku vietu nekā otrs. Kad tiek piešķirtas godalgas par labāko piesēdienu, spiešanu guļus un vilkmi, vai tiek uzstādīts Pasaules rekords tiek ievērota tā pati procedūra.

2.    IPF līdz ar tajā ietilpstošajām federācijām vada un sankcionē sekojošus Pasaules čempionātus:

Vīriešu un sieviešu apvienotais, atklātais Pasaules čempionāts

Vīriešu un sieviešu apvienotais jauniešu un junioru Pasaules čempionāts

Vīriešu un sieviešu apvienotais senioru Pasaules čempionāts

Vīriešu un sieviešu apvienotais, atklātais Pasaules čempionāts spiešanā guļus

Vīriešu un sieviešu apvienotais senioru Pasaules čempionāts spiešanā guļus

3.    IPF arī atzīst un reģistrē pasaules rekordus šajās pašās disciplīnās, kategorijās, kas tiek aprakstītas
zemāk:

Vecuma kategorijas

Vīriešu - atklātā: no dienas, kad viņš sasniedz 14 gadu vecumu un augšup ( tālāk neattiecas nekādi vecuma ierobežojumi).

Jauniešu: no dienas, kad viņš sasniedz 14 gadu vecumu līdz tā kalendārā gada beigām, kad ir sasniedzis 18 gadu vecumu.

Junioru: no tā kalendārā gada 1. janvāra, kad viņš sasniedz 19 gadu vecumu līdz tā kalendārā gada beigām, kad ir sasniedzis 23 gadu vecumu.

Senioru I: no tā kalendārā gada 1. janvāra, kad viņš sasniedz 40 gadu vecumu līdz tā kalendārā gada beigām, kad ir sasniedzis 49 gadu vecumu.

Senioru II: no tā kalendārā gada 1. janvāra, kad viņš sasniedz 50 gadu vecumu līdz tā kalendārā gada beigām, kad ir sasniedzis 59 gadu vecumu.

Senioru III: no tā kalendārā gada 1. janvāra, kad viņš sasniedz 60 gadu vecumu līdz tā kalendārā gada beigām, kad ir sasniedzis 69 gadu vecumu.

Senioru IV: no tā kalendārā gada 1. janvāra, kad viņš sasniedz 70 gadu vecumu un augšup. Jāatzīmē, ka senioru IV vecuma kategorijai nav iedalījuma svara kategorijās.

Sieviešu - atklātā: no dienas, kad viņa sasniedz 14 gadu vecumu un augšup ( tālāk neattiecas nekādi vecuma ierobežojumi).

Jauniešu: no dienas, kad viņa sasniedz 14 gadu vecumu līdz tā kalendārā gada beigām, kad ir sasniegusi 18 gadu vecumu.

Junioru: no tā kalendārā gada 1. janvāra, kad viņa sasniedz 19 gadu vecumu līdz tā kalendārā gada beigām, kad ir sasniegusi 23 gadu vecumu.

Senioru I: no tā kalendārā gada 1. janvāra, kad viņa sasniedz 40 gadu vecumu līdz tā kalendārā gada beigām, kad ir sasniegusi 49 gadu vecumu.

Senioru II: no tā kalendārā gada 1. janvāra, kad viņa sasniedz 50 gadu vecumu līdz tā kalendārā gada beigām, kad ir sasniegusi 59 gadu vecumu.

Senioru III: no tā kalendārā gada 1. janvāra, kad viņa sasniedz 60 gadu vecumu un augšup. Jāatzīmē, ka senioru III vecuma kategorijai nav iedalījuma svara kategorijās.

Piedalīties sacensībās spēka trīscīņā atļauts dalībniekiem, kas ir 14 gadus veci un vecāki.

4.     Vietu sadalījumu katrā vecuma kategorijā nosaka pēc atlētu sasniegtās kopsummas saskaņā ar spēka
trīscīņas standarta noteikumiem.

Vīrieši, kas ir 70 gadu veci ( pēc kalendārā gada) un vecāki, kopvērtējumā saņem medaļas par ierindošanos 1., 2. vai 3. vietā vadoties pēc Vilksa (punktu) formulas.

Sievietes, kas ir 60 gadu vecas ( pēc kalendārā gada) un vecākas, kopvērtējumā saņem medaļas par ierindošanos 1., 2. vai 3. vietā vadoties pēc Vilksa ( punktu) formulas.

Nacionālās federācijas pārraudzībā var tikt pieņemts nacionālai izmantošanai vecuma kategoriju tālāks iedalījums.

Svara kategorijas:

VĪRIEŠI

Tikai jaunieši un juniori -52,0 kg kategorija, līdz 52,0 kg 56,0 kg kategorija, no 52,01 līdz 56,0 kg

60,0 kg kategorija, no 56,01 līdz 60,0 kg

67,5 kg kategorija, no 60,01 līdz 67,5 kg 75,0 kg kategorija, no 67,51 līdz 75,0 kg 82,5 kg kategorija, no 75,01 līdz 82,5 kg

90,0 kg kategorija, no 82,51 līdz 90,0 kg

100,0 kg kategorija, no 90,01 līdz 100,0 kg

110,0 kg kategorija, no 100,01 līdz 110,0 kg

125,0 kg kategorija, no 110,01 līdz 125,0 kg

125,0+ kg kategorija, no 125,01 līdz neierobežotam svaram

SIEVIETES

Tikai jaunietes un juniores - 44,0 kg kategorija, līdz 44,0 kg

48,0 kg kategorija, no 44,01 līdz 48,0 kg 52,0 kg kategorija, no 48,01 līdz 52,0 kg

56,0 kg kategorija, no 52,01 līdz 56,0 kg

60,0 kg kategorija, no 56,01 līdz 60,0 kg

67,5 kg kategorija, no 60,01 līdz 67,5 kg 75,0 kg kategorija, no 67,51 līdz 75,0 kg 82,5 kg kategorija, no 75,01 līdz 82,5 kg

90,0 kg kategorija, no 82,51 līdz 90,0 kg

90,0+ kg kategorija, no 90,01 līdz neierobežotam svaram

5.     Katrai valstij 10 svara kategorijās vīriešu konkurencē kopumā ir atļauts maksimālais dalībnieku skaits
- 10, un 9 svara kategorijās sieviešu konkurencē ir atļauts maksimālais dalībnieču skaits - 9. Junioru
un jauniešu - 11 vīriešu un 10 sieviešu. Katrā atsevišķā svara kategorijā nedrīkst būt vairāk par diviem
dalībniekiem no vienas valsts.

Veterānu čempionātos sieviešu M3 un vīriešu M4 grupās lai sacenstos (tikai) par medaļām savā vecuma grupā pēc Vilksa punktiem var tikt nominēti papildus trīs atlēti.

6.       Katrai valstij ir atļauti maksimāli 5 aizvietotāji jeb rezervisti. Lai piedalītos sacensībās, tie ir jāpiesaka 60 dienas pirms sacensībām pagaidu pieteikumā ar svara kategoriju, kur startēs un labāko pēdējos 12 mēnešos starptautiskajās vai nacionālajās sacensībās gūto kopsummu.

7.       Katrai valstij ir jāiesniedz komandas pieteikums uzrādot katra atlēta vārdu un viņa/ viņas svara kategoriju. Jānorāda labākie, personīgie rezultāti, kas sasniegti nacionālajos vai starptautiskos čempionātos iepriekšējo 12 mēnešu laikā. Tas var sevī iekļaut viņa/ viņas sasniegto rezultātu iepriekšējā gada starptautiskajā čempionātā tajā pašā svara kategorijā. Jāatzīmē arī datums un sacensību nosaukums, kurās tika sasniegta kopsumma. Šī informācija ir jāiesniedz IPF vai reģiona čempionāta sekretariātam un arī sacensību vadītājam vismaz 60 dienu pirms sacensību sākuma pagaidu pieteikumā. Tāpat ir arī jāiesniedz aizvietotāju jeb rezervistu vārdi, to svara kategorijas un viņu labāko, sasniegto kopsummu rezultāti nacionālajos vai starptautiskos čempionātos. Galīgā izvēle, kas apstiprināta ar pieteikumu jāizdara 21 dienu pirms sacensību sākuma no šiem pirms 60 dienām nominētajiem atlētiem. Tas ietver arī rezerves vai maiņas atlētus. Atlēti, kas ir nominēti bez rezultātiem kādā no iepriekšminētajiem čempionātiem, tiek ierindoti pirmajā sacensību grupā, ja viņa/ viņas svara kategorija tiek sadalīta grupās. Neizpildot kādu no šīm prasībām komanda var tikt diskvalificēta.

Ja atlēts ir bijis diskvalificēts ar IPF vai reģionālās federācijas lēmumu, tad beidzoties diskvalifikācijai viņš nevar pieteikt dalībai Pasaules čempionātā, reģionālajos čempionātos vai starptautiskās sacensībās savu labāko kopsummu, kura ir uzrādīta nacionālās federācijas sacensībās.

8.       Pasaules, kontinenta vai reģionālos čempionātos ir atbilstoša punktu skaitīšana: 12, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2 par pirmajām deviņām vietām jebkurā no svara kategorijām. Pēc tam katrs atlēts, kas sacensībās sasniedz kopsummu, saņem vienu punktu. Punktu skaitīšana visos nacionālajos turnīros ir nacionālās federācijas pārraudzībā.

9.       Tikai katras valsts sešu augstāko vietu izcīnījušo atlētu iegūtie punkti tiek skaitīti komandu cīņā visos starptautiskos čempionātos. Gadījumā, ja tiek iegūta vienāda kopsumma, noslēdzošais komandu vietu sadalījums tiek noteikts pēc komandu godalgām, kas aplūkots 11. punktā.

10.    Katrai valstij, kas ir bijusi IPF dalībniece vairāk nekā trīs gadus, ir jāiekļauj vismaz viens starptautisks tiesnesis komandas delegācijas sastāvā pasaules čempionātos. Ja šīs valsts tiesnesis nav klātesošs vai, ja ir klātesošs, nav spējīgs darboties par tiesnesi vai būt par žūrijas locekli sacensību laikā, tad tikai četri šīs valsts augstākās vietas izcīnījušie atlēti tiek ieskaitīti komandu vērtējumā.

11.    Komandu godalgas tiek piešķirtas pirmajām trim vietām. Gadījumā, ja ir vienāda punktu summa klasificējot komandas vai valstis, komanda, kurai ir visvairāk pirmo vietu, ierindojas pirmajā vietā. Gadījumā, ja ir vienāda punktu summa divām valstīm, kam ir vienāds pirmo vietu skaits, tad par pirmo tiek atzīta tā, kurai ir vairāk otro vietu u.tt. cauri labākās sešas vietas ieņēmušo atlētu sarakstam.

12.    Visos IPF čempionātos godalga „labākais atlēts" tiek pasniegta atlētam, kas sasniedz labākos rezultātus vadoties pēc Vilksa formulas.

13.    Visos Starptautiskos turnīros medaļas tiek piešķirtas par pirmo, otro un trešo vietu katrā kategorijā balstoties uz kopsummu. Turklāt medaļas vai godalgojuma diploms tiek piešķirts par pirmo, otro, trešo vietu atsevišķajās piesēdienu, spiešanas guļus un vilkmes disciplīnās katrā kategorijā. Ja atlētam neizdodas mēģinājumi pietupienos vai (un) spiešanā guļus, tad viņš/ viņa var turpināt sacensties atlikušajās disciplīnās, un dalībniekam ir tiesības sacensties par godalgām jebkurā disciplīnā, kur viņš/ viņa sasniedz veiksmīgu mēģinājumu vai mēģinājumus. Lai izcīnītu godalgu kopsummā atlētam ir jāveic ieskaitāms mēģinājums katrā no trim disciplīnām.

 

INVENTĀRS UN INSTRUKCIJAS

 

Platforma

Visi mēģinājumi ir jāveic uz platformas, kas minimums ir 2,5 m x 2,5 m robežās, un maksimums 4,0 m x 4,0 m robežās. Platformas virsmai ir jābūt līdzenai, stingrai, neslīdīgai un vienā līmenī. Tā nedrīkst būt augstāka par 10 cm no apkārtējās virsmas vai grīdas. Platformas virsmai ir jābūt pārklātai ar neslīdošu, gludu paklāju ( t.i. brīvu no nelīdzenumiem un izvirzījumiem). Gumijas pārklāji vai līdzīga materiāla pārklāji, kas nav piestiprināti grīdai, nav pieļaujami.

Stieņi un diski

Visās spēka trīscīņas sacensībās, kas tiek organizētas pēc IPF noteikumiem, ir atļauti tikai stieņi ar diskiem. Izmantojot tādus diskus, kas neatbilst vispārējām instrukcijām, var atzīt par spēkā neesošu

attiecīgo turnīru un rekordus. Tikai tādi stieņi un diski, kas atbilst visām instrukcijām, var tikt izmantoti visu sacensību laiku un visiem sacensību mēģinājumiem. Stienis sacensību laikā netiek mainīts, ja vien tas nav saliekts vai kaut kādā veidā bojāts, ko nosaka tehniskā komisija, žūrija vai tiesneši. Stieņi, kas tiek izmantoti visos IPF čempionātos nedrīkst būt frēzējuma vietās hromēti. Tikai tādi stieņi un diski, kas ir oficiāli IPF apstiprināti, var tikt izmantoti IPF pasaules čempionātos vai pasaules rekordu sasniegšanai. No 2008. gada „frēzējuma" distances kļūst universālas vadoties pēc oficiāli atļautajiem stieņiem.

(a) Stienim jābūt taisnam, labi apstrādātam, rievotam, un jāatbilst sekojošiem rādītājiem:

1.       Kopēj ais garums nedrīkst pārsniegt 2,2m.

2.       Attālums starp atslēgu virspusi nedrīkst pārsniegt 1,32m vai būt mazāks par 1,31m.

3.       Stieņa diametrs nedrīkst pārsniegt 29mm vai būt mazāks par 28mm.

4.       Stieņa un atslēgu kopsvaram ir j ābūt 25kg.

5.       Atslēgu diametrs nedrīkst pārsniegt 52mm vai būt mazāks par 50mm.

6.       Jābūt diametru apzīmējošai atzīmei vai notītam stienim ar attālumu 81cm starp atzīmēm vai tinuma vietu.

 

(b) diskiem jāatbilst sekojošām prasībām:

1.   Visiem diskiem, kas tiek izmantoti sacensībās jāsver 0,25 % robežās vai 10 gr no to norādītā

svara.

Norādītais svars kg                                       Maksimālais                           Minimālais

50,0                                                      50,125                                    49,875

25,0                                                      25,0625                                  24,9375

20,0                                                      20,05                                      19,95

15,0                                                      15,0375                                  14,9625

10,0                                                      10,025                                    9,975

5,0                                                        5,0125                                    4,9875

2,5                                                        2,51                                        2,49

1,25                                                      1,26                                        1,24

0,5                                                         0,51                                        0,49

0,25                                                       0,26                                        0,24

2.       Caurums diska vidū nedrīkst būt lielāks par 53 mm vai mazāks par 52 mm.

3.       Diskiem ir jābūt šādā svaru klāstā: 1,25 g, 2,5 kg, 5 g, 10 kg, 15 kg, 20 kg, 25 kg un 50 kg.

4.       Rekordu sasniegšanai var tikt izmantoti vieglāki diski, lai sasniegtu svaru, kas ir vismaz 0,5kg lielāks nekā iepriekšējais sasniegums.

5.       Diski, kas sver 20 g un vairāk, platumā nedrīkst būt biezāki par 6cm. Diski, kas sver 15 kg un mazāk, platumā nedrīkst būt biezāki par 3cm. Gumijas diskiem nav jāatbilst noteiktiem biezuma parametriem.

6.       Diskiem jāatbilst sekojošam krāsojumam: 10 kg un mazāk - jebkura krāsa, 15 kg - dzeltena, 20 kg

-  zila, 25 kg - sarkana, 50 kg - zaļa.

7.       Uz visiem diskiem ir jābūt skaidri atzīmētam to svaram un uzkrautiem secībā ar smagākajiem diskiem pa priekšu, pēc tam mazākiem diskiem ar mazāku svaru un sakārtotiem tādā veidā, ka tiesneši var izlasīt katra diska svaru.

8.       Pirmajam un smagākajam diskam ir jābūt uzliktam uz stieņa ar virspusi uz iekšu, visiem pārējiem

-  uz āru.

9.       Lielākā diska diametrs nedrīkst būt lielāks par 45cm.

10.    Gumijas vai ar gumiju pārklāti diski ir pieļaujami ar nosacījumu, ka stienim ar svaru ir minimums 10 cm atstarpe starp atslēgu ārpusi līdz stieņa galam, lai ir satverama vieta aiz diskiem.

Atslēgas

(a)     Jāizmanto vienmēr.

(b)     Katrai jāsver 2,5kg.

Stieņa balsti piesēdieniem

(a)     Tikai komerciālu ražotāju oficiāli reģistrēti un tehniskās komisijas apstiprināti stieņa balsti tiek atļauti izmantošanai starptautiskās spēka trīscīņas sacensībās.

(b)     Statīviem ir jābūt veidotiem tā, lai varētu pieregulēt 1m augstumā zemākajā pozīcijā līdz vismaz 1m 70 cm ar 5 cm lielām atstarpēm.

(c)     Visiem hidrauliskajiem statīviem ir jābūt iespējai nostiprināt noteikto augstumu ar tapām drošības

dēļ.

Sols spiešanai guļus

Tikai komerciālu ražotāju oficiāli reģistrēti un tehniskās komisijas apstiprināti solu statīvi un soli tiek atļauti izmantošanai starptautiskās spēka trīscīņas sacensībās.

1.       Garums - nedrīkst būt īsāks par 1,22m un jābūt līdzenam un vienā līmenī.

2.       Platums - nedrīkst būt īsāks par 29cm un nedrīkst pārsniegt 32cm.

3.       Augstums - nedrīkst būt īsāks par 42cm un nedrīkst pārsniegt 45cm robežās starp grīdu un sola polsterēto virsmu tam neesot samazinātam vai saspiestam. Statņu, kam jābūt pieregulējamiem, minimālajam augstumam jābūt 75cm, bet maksimālajam - 110cm robežās starp grīdu un stieņa miera stāvokļa pozīciju.

4.       Minimālais attālums starp stieņa statnēm ir 1,10m.

5.       Sola augšdaļai jāsniedzas 22cm aiz statņu centra ar pieļaujamu 5 cm nobīdi katrā virzienā.

6.       Solam jābūt pievienotai drošības joslai.

Gaismas

Sacensības jānodrošina ar gaismas iekārtām, ar ko tiesneši dara zināmus viņu pieņemtos lēmumus. Var tikt izmantotas gaismas iekārtas, kas līdzīgas tām, kas tiek izmantotas svarcelšanā, kad tiesnesis fiksē kļūdu, viņš ieslēdz savu kontrolierīci (pulti). Ja lielākā daļa ieslēdz savas kontrolierīces, skan sirēna un atlēts zina, ka viņa mēģinājums bijis neveiksmīgs. Tad viņam nav nepieciešams pabeigt mēģinājumu. Katrs tiesnesis kontrolē balto un sarkano gaismu. Šīs divas gaismas attiecīgi apzīmē veiksmīgu un neveiksmīgu mēģinājumu. Gaismām ir jābūt novietotām horizontāli, lai attiecīgi atbilstu trīs tiesnešu vietām. Tām ir j ābūt savienotām tādā veidā, ka tās iedegas kopā nevis atsevišķi, kad tās ir ieslēguši trīs tiesneši. Ārkārtas situācijā t.i., elektrības padeves traucējumu gadījumā, tiesneši tiek apgādāti ar

baltiem un sarkaniem karodziņiem vai lāpstiņām, ar kurām dod zināmus savus lēmumus līdz ar galvenā tiesneša vārdisku komandu „karogus".

Neveiksmīga mēģinājuma kartīte

Pēc tam, kad gaismas ir ieslēgtas un iedegušās, tienesis/ši, kas nav ieskaitījis mēģinājumu paceļ kartīti, lai darītu zināmu iemeslu, kāpēc mēģinājums ir bijis neveiksmīgs.

 

Tiesnešu numurēto kartīšu sistēma - neveiksmīga mēģinājuma pamatojums.

1.   (sarkans) Kļūda saliecot ceļus un nolaižot ķermeni, kamēr kāju augšdaļa gurnu  locītavās  ir zemāk par ceļgaliem

1.      (sarkans) Stienis nav nolaists līdz krūtīm vai arī netiek nolaists uz krūtīm, bet gan vēdera.

1.      (sarkans) Kļūda iztaisnojot ceļgalus taisnus pabeidzot mēģinājumu.

Kļūda iztaisnojoties ar pleciem izliektiem uz aizmuguri.

2.   (zils) Kļūda ieņemt vertikālu stāvokli ar iztaisnotiem ceļgaliem, iesākot un pabeidzot mēģinājumu.

Jebkāda stieņa lejupejoša kustība piecelšanās laikā

Stieņa stāvokļa maiņa uz pleciem uzsākot   mēģinājumu.   Jebkura stieņa kustība uz muguras lejup vairāk par tā diametru/platumu salīdzinot   ar   atlēta   sākotnēji izvēlēto pozīciju.

2. (zils)

Jebkura spilgti izteikta, pārspīlēta, nevienmērīga   roku   iztaisnošana mēģinājuma laikā.

Jebkura   lejupejoša   visa   stieņa kustība spiežot augšup.

Kļūda,    spiežot   stieni,   pilnībā iztaisnot rokas mēģinājuma beigās.

2. (zils)

Jebkura lejupejoša stieņa kustība pirms tas sasniedz noslēdzošo stāvokli.    Ja    notiek    stieņa lejupejoša kustība uz aizmuguri izliecot plecus, tas nav iemesls mēģinājuma diskvalifikācijai.

Stieņa atbalstīšana uz augšstilba mēģinājuma   laikā.   Ja   stienis aizskar augšstilbus,  bet netiek atbalstīts,    tas    nav    iemesls diskvalifikācijai.

3.   (dzeltens) Soļa  speršana uz priekšu vai atpakaļ,   lai   gan   pēdas   sānu kustība un kāju šūpošana starp pirkstgalu     un     papēdi     ir pieļaujama.

Kļūda ievērojot galvenā tiesneša signālus uzsākot un nobeidzot mēģinājumu.

Divkārša kustība vai vairāk nekā

3.   (dzeltens) Stieņa   grūšana   vai    lejupejoša kustība, pēc tam, kad tas nekustīgi fiksēts uz krūtīm, tādā veidā, lai palīdzētu atlētam.

Kļūda ievērojot galvenā tiesneša signālus   uzsākot   un   nobeidzot mēģinājumu.

Jebkuras     izmaiņas     izvēlētajā mēģinājuma pozīcijā mēģinājuma

3. (dzeltens) Stieņa nolaišana pirms saņemts galvenā tiesneša signāls.

Stieņa nolaišana uz platformas, nesaglabājot abu roku kontroli pār to, t.i. stieņa atlaišana no plaukstām.

Soļa speršana uz priekšu vai atpakaļ,   lai   gan  pēdas   sānu kustība un kāju šūpošana starp

 

PIESĒDIENI                     I               SPIEŠANA GUĻUS                 I                       VILKME


Kartīšu krāsas: Kļūda nr. 1 = sarkana krāsa Kļūda nr.2 = zila krāsa Kļūda nr.3 = dzeltena krāsa

PIESĒDIENI

1. (sarkans)

Kļūda saliecot ceļus un nolaižot ķermeni, kamēr kāju augšdaļa gurnu locītavās ir zemāk par ceļgaliem

2. (zils)

Kļūda ieņemt vertikālu stāvokli ar iztaisnotiem ceļgaliem, iesākot un pabeidzot mēģinājumu. Jebkāda stieņa lejupejoša kustība piecelšanās laikā Stieņa stāvokļa maiņa uz pleciem uzsākot mēģinājumu. Jebkura stieņa kustība uz muguras lejup vairāk par tā diametru/platumu salīdzinot ar atlēta sākotnēji izvēlēto pozīciju.

3. (dzeltens)

Soļa speršana uz priekšu vai atpakaļ, lai gan pēdas sānu kustība un kāju šūpošana starp pirkstgalu un papēdi ir pieļaujama. Kļūda ievērojot galvenā tiesneša signālus uzsākot un nobeidzot mēģinājumu. Divkārša kustība vai vairāk nekā

 

viens pacelšanas mēģinājums esot vingrinājuma izpildes lejasdaļā. Asistenta saskare ar stieni vai atlētu galvenā tiesneša doto signālu starplaikos, lai padarītu vieglāku mēģinājumu. Elkoņu vai roku augšdaļu saskare ar kājām, kas pabalsta vai palīdz atlētam. Niecīga saskare, kas nesniedz palīdzību, var tikt ignorēta. Jebkura stieņa nomešana vai nogāšana pēc mēģinājuma izpildes. Kļūda izpildot jebkuru no prasībām, kas iekļautas vispārējā disciplīnas aprakstā, kas ievadašo diskvalifikācijas sarakstu.

SPIEŠANA GUĻUS

1. (sarkans)

Stienis nav nolaists līdz krūtīm vai arī netiek nolaists uz krūtīm, bet gan vēdera.

2. (zils)Jebkura spilgti izteikta, pārspīlēta,nevienmērīga roku iztaisnošana mēģinājuma laikā. Jebkura lejupejoša visa stieņa kustība spiežot augšup. Kļūda, spiežot stieni, pilnībā iztaisnot rokas mēģinājuma beigās.

3. (dzeltens)

Stieņa grūšana vai lejupejoša kustība, pēc tam, kad tas nekustīgi fiksēts uz krūtīm, tādā veidā, lai palīdzētu atlētam. Kļūda ievērojot galvenā tiesneša signālus uzsākot un nobeidzot mēģinājumu. Jebkuras izmaiņas izvēlētajā mēģinājuma pozīcijā mēģinājuma laikā, t.i. jebkura galvas, plecu,sēžamvietas vai kāju pacelšana noto pareizās atrašanās vietas nosaskares ar solu vai grīdu vai rokusāniska kustība uz stieņa.Asistentu saskare ar stieni vai atlētugalvenā tieneša doto signālustarplaikos, lai padarītu vieglākumēģinājumu. Jebkāda atlēta kāju saskare ar soluvai tā balstiem.Tīša stieņa un stieņa statīvu saskaremēģinājuma laikā, lai padarītu mēģinājumu vieglāku.Kļūda izpildot jebkuru no prasībām,kas iekļautas vispārējā disciplīnas aprakstā, kas ievada šodiskvalifikācijas sarakstu.

VILKME

1. (sarkans)

Kļūda iztaisnojot ceļgalus taisnus pabeidzot mēģinājumu. Kļūda iztaisnojoties ar pleciem izliektiem uz aizmuguri.

2. (zils)

Jebkura lejupejoša stieņa kustība pirms tas sasniedz noslēdzošo stāvokli. Ja notiek stieņa lejupejoša kustība uz aizmuguri izliecot plecus, tas nav iemesls mēģinājuma diskvalifikācijai. Stieņa atbalstīšana uz augšstilba mēģinājuma laikā. Ja stienis  aizskar augšstilbus, bet netiekatbalstīts, tas nav iemesls diskvalifikācijai.

3. (dzeltens)

Stieņa nolaišana pirms saņemts galvenā tiesneša signāls. Stieņa nolaišana uz platformas, nesaglabājot abu roku kontroli pār to, t.i. stieņa atlaišana no plaukstām. Soļa speršana uz priekšu vai atpakaļ, lai gan pēdas sānu kustība un kāju šūpošana starppirkstgalu un papēdi ir pieļaujama. Kļūda izpildot jebkuru noprasībām, kas iekļautas vispārējādisciplīnas aprakstā, kas ievada šo diskvalifikācijas sarakstu.

 

Rezultātu tablo

Jābūt paredzētam detalizētam rezultātu tablo, kas vizuāli redzams skatītājiem, dalībniekiem, kas atspoguļo visu sacensību gaitu. Atlētu vārdiem, uzvārdiem jābūt sakārtotiem atbilstoši izlozes numuriem katrai sacensību plūsmai.

 

TĒRPS UN PERSONĪGAIS EKIPĒJUMS

 

Tērps

ATBALSTOŠAIS

Tikai oficiāli reģistrēti un tehniskās komisijas apstiprināti tērpi tiek atļauti izmantošanai spēka tnsciņas sacensībās.

NEATBALSTOŠAIS

Svarcelšanas triko/Cīņas triko/ triko/ singlets

Uz to attiecas instrukcijas punkti (c) (d) (e), nav nepieciešams tehniskās komisijas apstiprinājums.


 

Spēka trīscīņas tērps tiek valkāts visās IPF sacensībās, un tam jābūt viengabalainam kostīmam visā garumā, no vienas šķiedras, elastīga materiāla bez jebkādām uzšuvēm, polsterējuma vai sadalījuma salaidumiem, kas sašūti tādēļ, ka tas nepieciešams kostīma izstrādē. Pēc tehniskās komisijas, žūrijas vai tiesnešu atzinuma, iepriekšminēto prombūtnes gadījumā, atklājot tērpam jebkādu šuvumu vietu -nepareizu vai savādāku, ielāpu vai citu detaļu, kas ir izveidotas lai stiprinātu vai savienotu kostīmu var atzīt tērpu par nederīgu izmantošanai sacensībās. Tērpam ir jābūt cieši pieguļošam, nekļūstot vaļīgākam, pēc tam, kad ir ticis valkāts. Lencēm jātiek valkātām pār pleciem visu sacensību laiku, kad tiek veikti mēģinājumi. Spēka trīscīņas kostīmam ir jāatbilst sekojošām prasībām:

(a)     Tas var būt jebkādā krāsā vai krāsās.

(b)     Uz tērpa var būt attēlots simbols, emblēma logo un/vai atlēta valsts nosaukums, valsts federācijas vai sponsora uzraksts. Uzraksts, kas ir rupjš vai iespējams var apkaunot sporta sacensības, nav pieļaujams. ( Attiecas uz tērpa un personīgā ekipējuma pārbaudi 10. punktā par sponsoru logo). Atlēta vārds var būt attēlots uz kostīma vai jebkura personīgā apģērba gabala.

(c)     Šuves un vīles nedrīkst būt platākas par 3cm un biezākas par 0,5 cm. Tikai neatbalstošajiem triko/ sporta krekliem var būt šuves un vīles, kas ir platākas par 3cm. Neatbalstošajiem triko tas pats materiāls var būt arī dubulta biezuma 12 cm x 24 cm kājstarpes rajonā.

(d)     Šuves var būt aizsargātas vai nostiprinātas ar smalka izmēra audumu vai elastīgu materiālu, kas nav platāks par 2 cm un biezāks par 0,5 cm.

(e)     Tam ir jābūt bikšu starām. Bikšu staras garumam jābūt vismaz 3 cm, maksimāli - 15 cm. Izmērs tiek noteikts mērot no kājstarpes augšas uz leju pa kājas iekšpusi. Kostīma bikšu starām jābūt tā piegrieztām, lai veidotu paralēlu aprisi visapkārt kājai. Tās var būt piegrieztas augstāk kājas ārpusē. Neatbalstošiem kostīmiem bikšu staras garums var būt 25 cm.

(f)      Jebkādi tērpa pārveidojumi, kas pārsniedz iepriekš noteiktos garuma, platuma un biezuma izmērus, padara tērpu par nederīgu sacensībām.

(g)     Lai arī pārveidojumi/ ieloces, kas padara tērpus un atbalsta kreklus ciešākus, nepadara tos par nederīgiem, tiem ir jābūt ar oriģinālajām šuvēm.

(h)   Ja tērps ir padarīts ciešāks, pārpalikušais materiāls nedrīkst būt piedarināts vai piešūts atpakaļ
virsū kostīmam. Tiek ieteikts saīsinot tērpa plecu lences, tās sašūt tā, ka pārpalikušais materiāls ir
zem lences, nevis virspusē.

 

T - krekls/ Atbalsta krekls

T - krekls vai atbalsta krekls ( atbalsta kreklam ir jābūt no vienas šķiedras elastīga materiāla) jebkādā krāsā vai krāsās ir jāvelk zem spēka trīscīņas tērpa piesēdienu vai spiešanas guļus mēģinājuma laikā, bet vīriešiem ir velkams pēc izvēles vilkmes laikā. Abu kreklu kombinācija ir aizliegta. Sievietēm ir jāvelk T - krekls vai atbalsta krekls piedaloties visās disciplīnās.

Atbalsta krekli var tikt valkāti visās disciplīnās saskaņā ar tehniskās komisijas atļauju, un kā norādīts pieļaujamā ekipējuma un apģērba sarakstā, ko komisija periodiski izdod. Visi nosacījumi, kas attiecās uz T - kreklu, tāpat piemērojami arī atbalsta kreklam. Atbalsta krekls nedrīkst būt tik garš, ka nosedz sēžamvietu, kad ir iebāzts kostīmā, un tādā veidā kalpot kā papildus atbalsts. Pie tam šuves var atrasties tikai tajās vietās kā norādīts attēlā zemāk.

T - kreklam ir jāatbilst sekojošām prasībām:

(a)    Nedrīkst sastāvēt no gumijota vai līdzīga elastīga materiāla.

(b)    Nedrīkst būt nekādas kabatas, pogas, rāvējslēdzēji, apkakle vai „v" veida izgriezums.

(c)    Nedrīkst būt papildus šuves.

(d)    Tas ir veidots no kokvilnas vai poliestera, vai arī kokvilnas un poliestera sajaukuma. Džinsa audums nav atļauts.

(e)    Tam nav piedurkņu, kas beidzas tālāk pāri elkonim vai pie pleca muskuļa. Atlēti nedrīkst uzvilkt vai uzrotīt T - krekla piedurknes līdz pleca muskulim, kad piedalās IPF sacensībās. T - krekli jāvalkā biksēs. „Iztaisnošanās krekls", kas tiek izmantots piesēdienu un vilkmes disciplīnās var būt bez piedurknēm, bet tam ir jānosedz plecus.

(f)     Tas ir vienkāršs vai oficiāls sacensību T - krekls, kurās atlēts piedalās, vai uz tā ir attēlots dalībnieka valsts, nacionālās vai reģionālās federācijas, vai sponsora emblēma un/vai uzraksts

Zem spēka trīscīņas tērpa jāvalkā standarta ražotās „sporta bikses" vai jebkura kokvilnas, neilona vai poliestera materiālu sajaukumu standarta ražotās apakšbikses (ne bokseršorti). Sievietes var vilkt arī sērijveida ražotos vai sporta krūšturus. Zem spēka trīscīņas tērpa nedrīkst vilkt speciālās peldbikses vai jebkuru apģērba gabalu, kas ir gumijots vai sastāv no līdzīga, elastīga materiāla, izņemot jostu. Jāatzīmē, ka speciāli spēka trīscīņai izgatavota atbalstoša apakšveļa nav atļauta sacensībās, kas notiek pēc IPF noteikumiem.

 

Zeķes var vilkt.

(a)     Tās var būt jebkādā krāsā vai krāsās, un uz tām var būt izgatavotāja logo.

(b)     Tās nedrīkst būt tāda garuma, ka tās uz kājas sniedzas līdz ceļgalu apsējiem vai ceļsargiem.

(c)     Zeķes visā kājas garumā, getras vai zeķbikses ir stingri aizliegtas. Apakšstilba izmēra zeķes jāvelk, lai nosegtu un pasargātu apakšstilbus, kamēr tiek izpildīta vilkme.

(d)     Var tikt valkāti viegli aizsargi starp apakšstilbu un zeķi.

 

Sacensību dalībnieki var izmantot jostu. Ja tā tiek izmantota, tad tai jāatrodas virs atlēta tērpa, kostīma. Materiāli un konstrukcija:

(a)     Jostas galvenajai daļai ir jābūt no ādas, vinila vai cita līdzīga neizstiepta materiāla vienā vai vairākās kārtās, kas var būt salīmētas un/vai sašūtas kopā.

(b)     Tai nedrīkst būt papildus polsterējums, savienojums vai jebkāda materiāla balsts gan abās jostas pusēs, gan noslēptam pa vidu starp jostas kārtām.

(c)     Sprādzei ir jābūt pievienotai pie viena no jostas galiem ar kniedēm vai piešūtai.

(d)     Jostai var būt sprādze ar vienu vai diviem zariem, vai tā var būt „ātras atlaišanas" paveida ( „ātra atlaišana" atkarīga no sviras.)

(e)     Jostas cilpai jāatrodas tuvu sprādzei kā līdzeklis aizbāšanai piestiprinātai ar kniedēm vai piešūtai.

(f)    Jostas ārpusē var būt attēlots atlēta vārds, valsts, pilsēta vai klubs.
Izmēri:

1.       Maksimālais jostas platums - 10cm.

2.       Maksimālais jostas biezums visā tās garumā - 13mm.

3.       Iekšējais, maksimālais sprādzes platums - 11cm.

4.       Ārējais, maksimālais sprādzes platums - 13cm.

5.       Jostas cilpas maksimālais platums - 5cm.

6.       Maksimālais attālums starp jostas galu un jostas cilpu tālākajā vietā - 25cm. Pareizas attālumu atzīmes:



Apavi

 

 

 

 

 

 

 

 

Saites


Apaviem noteikti jābūt.

(a)     Apavi, kas ir pieļaujami - sporta apavi; Sacensībās atlēti var vilkt svarcelšanas, spēka trīscīņas apavus vai vilkmes čības. Iepriekšējais attiecas uz telpu sporta veidiem, piemēram, cīņu sporta veidiem, basketbolu. Āra apavi neiekļaujas šajā kategorijā.

(b)     Apavu lejasdaļa, zole, papēdis nedrīkst būt augstāki par 5cm.

(c)     Apavu zolei ir jābūt vienlaidu, vienādai uz abām pusēm visā zoles garumā un pēc iespējas plakanai. Bez nenormālībām.

(d)     Apavu iekšējā mēle, kas nav daļa no ražotā apava, nedrīkst būt biezāka par 1cm.

 

Ir atļautas tikai no vienas šķiedras auduma ražotas elastīgas saites, kas ir pārklātas ar poliesteru, kokvilnu vai abu šo materiālu kombināciju, vai arī medicīniskā krepe.

Plaukstu locītavas

1.       Plaukstu locītavu saites nedrīkst būt garākas par 1 m un platākas par 8 cm. Jebkādas uzmavas un cilpas ir jāiekļauj viena metra garajās saitēs. Var tikt pievienota cilpa kā nodrošinājuma līdzeklis. Cilpa mēģinājuma laikā nedrīkst atrasties uz īkšķa vai pārējiem pirkstiem.

2.       Var vilkt standarta ražotās, sviedrus absorbējošās saites, kas nav platākas par 12 cm. Saišu un sviedrus absorbējošo saišu kombinācija nav atļauta.

3.       Plaukstas locītavas saites nedrīkst sniegties tālāk par 10 cm uz leju un 2 cm uz augšu no plaukstas locītavas centra, un nedrīkst būt platākas par 12 cm.

Ceļgali

4.       Var tikt izmantotas saites, kas nav garākas par 2 m un platākas par 8 cm. Ceļgala saite nedrīkst sniegties tālāk par 15 cm uz leju un 15 cm uz augšu no ceļgala locītavas centra, un nedrīkst būt platāka par 30 cm. Alternatīvai var vilkt arī elastīgu ceļsargu, ne garāku par 30 cm. Ir atļautas arī svarcelšanas ceļgala uzmavas, kas ir 30 cm garas un var izvēlēties arī medicīniskas/ ķirurģiskas uzmavas. Divu šādu uzmavu kombinācija ir stingri aizliegta. Neoprēns kā „sintētiska gumija" ir pieņemams tikai kā ceļgala uzmavas sastāvdaļa.

5.       Saites nedrīkst būt saskarē ar zeķēm vai spēka trīscīņas tērpu.

6.       Saites nedrīkst tikt izmantotas nekur citur uz ķermeņa.

Atbalstošās saites.

Spēka trīscīņas sacensībās var izmantot tikai komerciālu izgatavotāju oficiāli reģistrētas un IPF tehniskās komisijas apstiprinātas saites.

Neatbalstošās saites.

Medicīniskām krepēm vai saitēm un sviedrus absorbējošiem pārsējiem nav nepieciešams tehniskās komisijas apstiprinājums.

7. Uz īkšķiem var uzsiet medicīnisko pārsēju (leikoplastu) divās kārtās. Medicīnisko leikoplastu vai tam līdzīgus pārsējus nevar siet nevienā citā ķermeņa vietā bez oficiālas žūrijas vai galvenā tiesneša atļaujas. Medicīniskais leikoplasts nevar tikt izmantots kā palīglīdzeklis atlētam turot stieni.


 

8.       Pārstāvji no žūrijas, kas pieņem galveno lēmumu, galvenais ārsts, ārsts vai dežūrējošais medicīnas personāls var pieļaut medicīniskā leikoplasta izmantošanu dažādiem ķermeņa savainojumiem tādā veidā, ka tas nedod atlētam nekādas neatļautas priekšrocības.

9.       Visās sacensībās, kur nav žūrijas un dežūrējoša medicīniskā personāla, lēmumu par medicīniska leikoplasta izmantošanu pieņem galvenais tiesnesis.

Tērpa un personīgā ekipējuma pārbaude

(a)     Tērpa un personīgā ekipējuma pārbaude sacensību laikā katram atlētam var notikt jebkurā brīdī ( laiki var tikt nosaukti tehniskajā sapulcē) sacensību laikā, kā arī divdesmit minūtes pirms attiecīgās svara kategorijas sacensību sākuma.

(b)    Šī pienākuma veikšanai ir jānozīmē vismaz divi tiesneši. Jāpārbauda un jānovērtē visi priekšmeti pirms tie tiek oficiāli apzīmogoti un marķēti.

(c)     Saites, kas pārsniedz noteikto garumu var tikt aizliegtas, vai arī saīsinātas līdz derīgam garumam un atkārtoti nodotas pārbaudei..

(d)    Jebkurš priekšmets, kas tiek uzskatīts par netīru vai nolietotu, ir jāaizliedz .

(e)     Kad pārbaude ir pabeigta, tiesnešu parakstīta pārbaudes lapa ir jānodod žūrijas priekšsēdim.

(f)     Ja pēc pārbaudes atlēts parādās uz platformas uzvilcis vai izmantojot kādu nepārbaudītu priekšmetu, izņemot priekšmetus, kas netīši paslīdējuši garām tiesnešiem, viņš nekavējoties tiek diskvalificēts no sacensībām.

(g)    Jāpārbauda ir visi iepriekš minētie priekšmeti zem tērpa, kā arī personīgais ekipējums.

(h)  Mēģinājuma laikā uz platformas ir stingri aizliegts valkāt cepuri. Tādi priekšmeti kā pulksteņi,
juvelierizstrādājumi, iemutes, brilles un sieviešu higiēnas priekšmeti nav jāpārbauda.

(i)   Jebkuru atlētu, kas gatavojas veikt pasaules rekorda mēģinājumu, nekavējoties pārbauda tehniskais
kontrolieris. Ja atklājas, ka atlēts valkā vai izmanto kādu neatļautu priekšmetu, izņemot priekšmetus,
kas netīši paslīdējuši garām tiesnešiem, mēģinājums tiek atzīts par spēkā neesošu un dalībnieks tiek
diskvalificēts no sacensībām.

Sponsoru logo

(a) Valstis vai atlēti, kas vēlas izmantot iespēju, kas paredzēta noteikumos, nēsāt sponsoru logo uz tērpa un personīgā ekipējuma, jālūdz atļauja IPF ģenerālsekretāram. Iesniegums jāiesniedz vismaz trīs mēnešus pirms pirmajām izziņotajām sacensībām un jāpievieno maksājums 250 eiro apmērā vai arī summa, kāda tiek noteikta iepriekšējā IPF kongresā. Kad atļauja ir piešķirta, logo attiecīgi var tikt attēlots pozīcijā, par ko savstarpēji ir vienojušies IPF un valsts vai atlēts. Tas var tikt valkāts visu atlikušo gadu un nākamo kalendāro gadu. Maksājums sedz izdevumus par vienu sponsoru un vienu valsti. Ja citi sponsori vēlētos pievienot to logo tērpam vai ekipējumam, tad katram būtu jāmaksā attiecīgi 250 eiro. IPF patur tiesības atteikt atļauju, ja tā uzskata, ka logo neatbilst esošajam labas gaumes standartam vai ir pretrunā ar kādu iepriekšēju vienošanos, ko IPF ir uzņēmusies ar kādu līgumslēdzēja pusi kā, piemēram, televīziju vai sacensību sponsoru. IPF izpildkomiteja patur tiesības ierobežot logo izmēru. Valstis vai atlēti var attēlot valstu emblēmas vai simbolus neveicot nekādus maksājumus. Līdzīgi nav jāmaksā papildus par ražotāju attēlotiem logo uz IPF apstiprinātiem ekipējuma priekšmetiem, par ko iepriekš ir samaksāta atļauja. IPF uztur apstiprināto logo reģistru. Atlēti, kas vēlās nēsāt sponsora logo, ir jāuzrāda to atzīstoša licence vai kvīts tiesnešiem, kas pārbauda ekipējumu, ja vien tas jau nav iekļauts IPF akceptētajā sarakstā. Firmu logo, kas uzdrukāti vai uzšūti uz neatbalstošā tērpa, T-krekla vai jostas un nav lielāki par 10 * 2 cm nav jāaizsedz.

Vispārēji norādījumi

(a)    Eļļas, tauku un citu smērvielu izmantošana uz miesas, tērpa vai personīgā ekipējuma ir stingri aizliegta.

(b)    Bērnu pūderis, sveķi, talks, magnija karbonāts ir vienīgās substances, ar ko var tikt ieziests ķermenis un ekipējums. Saites nē.

(c)    Jebkāda veida adhezīvu materiālu izmantošana uz apavu zoles ir stingri aizliegta. Tas attiecas uz jebkāda veida lipekļiem, arī smilšpapīru. Tajā iekļaujas arī sveķi un magnija karbonāts. Apavu zoles samitrināšana ir atļauta.

(d) Aizliegts citas vielas pievienot atlēta ekipējumam. Tas sevī iekļauj visa veida substances, kas atšķiras no tām, kas periodiski var tikt izmantotas kā sterils līdzeklis stieņa, sola vai platformas tīrīšanai.

 

SPĒKA TRĪSCĪŅA UN IZPILDĪJUMA NOTEIKUMI

 

Piesēdieni

1.       Atlētam ir jānostājas ar seju pret platformu. Stienis ir jātur horizontāli pār pleciem, ar plaukstām un pirkstiem aptverot stieni, un stienis nedrīkst atrasties augstāk par plecu ārmalu stieņa platuma pieļaujamajā augstumā. Rokas uz stieņa var atrasties jebkurā vietā tā iekšpusē vai kontaktā ar iekšējām atslēgām.

2.       Kad stienis ir nocelts no statīva ( atlētam nocelt stieni no statīva var arī palīdzēt asistenti), atlētam ir jāsper solis atpakaļ, lai ieņemtu mēģinājuma sākuma pozīciju. Kad atlēts ir nekustīgs, nostājies taisni (taisni nozīmē noliecies uz priekšu jostasvietā ne vairāk par 15 grādiem) ar iztaisnotiem ceļgaliem, stienis ir pareizi novietots, galvenais tienesis dod signālu sākt mēģinājumu. Signāls tiek dots nolaižot roku un vienlaicīgi sakot „sākt" („squat"). Pirms signāla „sākt" („squat") saņemšanas, atlēts var veikt pozīcijas korekcijas noteikumu robežās, nesaņemot sodu. Drošības nolūkā centra tiesnesis var palūgt atlētam novietot stieni atpakaļ vienlaicīgi ar rokas atpakaļejošu kustību, ja pēc piecām sekundēm atlēts nav ieņēmis pareizu pozīciju, lai uzsāktu mēģinājumu. Centra tiesnesis tad paskaidro kāpēc starta signāls netika dots.

3.       Pēc galvenā tiesneša signāla saņemšanas, atlētam ir jāsaliec ceļgali un jānolaiž ķermenis, kamēr kāju augšdaļa pie gurnu locītavas ir zemāk par ceļgalu virspusi. Ir pieļaujams tikai viens lejupejošs mēģinājums. Mēģinājums ir uzskatāms par iesāktu, kad atlēta ceļgali ir saliekti. Mēģinājuma laikā stienis var novirzīties lejup no tā sākotnējās pozīcijas par tā diametra platumu.

4.       Atlētam patstāvīgi jāieņem sākuma pozīcija ar iztaisnotiem ceļgaliem. Dubulta kustība mēģinājuma lejasdaļā vai jebkāda lejupejoša kustība nav atļauta. Kad atlēts ir nekustīgā pozīcijā (noslēdzošajā stāvoklī), galvenais tiesnesi dod signālu novietot uz statīva stieni.

5.       Signāls - nolikt stieni - sastāv no rokas kustības uz aizmuguri un vienlaicīgi sakot „nolikt" („rack"). Atlētam tad jānovieto stienis uz statīva. Drošības nolūkā atlēts var lūgt asistentu palīdzību atgriežot un novietojot stieni uz statīva. Šīs darbības laikā stienim ir jāatrodas atlētam uz pleciem.

6.       Visu laiku uz platformas ir jāatrodas ne vairāk kā pieciem un ne mazāk kā diviem asistentiem. Asistentu skaitu uz platformas jebkurā laikā var noteikt tiesneši - 2, 3, 4 vai 5.

Piesēdiena mēģinājuma neieskaitīšanas iemesli:

1.       Kļūda ievērojot galvenā tiesneša signālus uzsākot un nobeidzot mēģinājumu (komandu neizpildīšana).

2.       Dubulta kustība mēģinājuma izpildes lejasdaļā vai jebkāda kustība lejup celšanās augšup laikā.

3.       Kļūda ieņemot vertikālu stāvokli ar ceļgalos iztaisnotām kājām, iesākot un pabeidzot mēģinājumu.

4.       Soļa speršana uz priekšu vai atpakaļ, lai gan pēdas sānu kustība un kāju šūpošana starp pirkstgalu un papēdi ir pieļaujama.

5.       Kļūda saliecot ceļus un nolaižot ķermeni līdz pozīcijai, kamēr kāju augšdaļa gurnu locītavās ir zemāk par ceļgalu augšdaļu.

6.       Jebkura stieņa kustība uz muguras lejup vairāk par tā diametru/platumu salīdzinot ar atlēta sākotnēji izvēlēto pozīciju.

7.       Asistenta saskare ar stieni vai atlētu galvenā tiesneša doto signālu starplaikos, lai padarītu vieglāku mēģinājumu.

8.       Elkoņu vai roku augšdaļu saskare ar kājām. Niecīga saskare ir pieļaujama, ja tā nesniedz palīdzību atlētam.

9.       Jebkura stieņa nomešana vai nogāšana pēc mēģinājuma izpildes.

10.    Kļūda izpildot jebkuru no prasībām, kas atrunātas piesēdienu izpildes noteikumos.

Attēlā parādīts pareizs stieņa novietojums piesēdienu izpildes laikā, kā arī nepieciešamais piesēdiena dziļums

Spiešana guļus

1.       Solam ir jābūt novietotam uz platformas ar augšdaļu pret statīvu vai ieslīpi līdz 45 grādu leņķī.

2.       Atlētam ir jāguļ uz muguras ar galvu, pleciem un sēžamvietu saskaroties ar sola virsmu. Viņa pēdām ir jābūt pilnā saskarē ar platformu vai paliktņiem (cik to pieļauj apava zole). Stienis, kas novietots statīvā, jāaptver ar plaukstām un pirkstiem, pilnā tvērienā ar īkšķiem apkārt. Šāds ķermeņa stāvoklis ir jāsaglabā visa mēģinājuma laikā.

3.       Lai būtu stingrs balsts, atlēts var izmantot paliktņus vai paklājus ar līdzenu virsmu, kas nav augstāki par 30 cm, un novietojas uz platformas virsmas. Visās starptautiskās sacensībās ir jābūt pieejamiem 5 cm, 10 cm, 20 cm, 30 cm augstiem paliktņiem pēdu atbalstīšanai.

4.       Visu laiku uz platformas ir jāatrodas ne vairāk kā trim vai ne mazāk kā diviem asistentiem. Pēc tam, kad atlēts patstāvīgi ir ieņēmis sākuma pozīciju, viņš var lūgt asistentu palīdzību nocelt stieni no statīva. Šajā gadījumā stienis tiek padots atlētam iztaisnotās rokās.

5.       Attālums starp rokām nedrīkst pārsniegt 81cm robežas starp roku rādītājpirkstiem ( abiem rādītājpirkstiem ir jābūt 81cm atzīmes robežās un rādītājpirkstiem ir jābūt saskarē ar 81cm atzīmēm, ja tiek izmantots maksimālais satvēriens). Ja kāda agrāka savainojuma vai anatomiska defekta dēļ atlēts nav spējīgs vienādi ar abām rokām satvert stieni, viņš iepriekš, pirms katra mēģinājuma par to informē tiesnešus, un atbilstoši tiek atzīmēts arī stienis. Apgriezta tvēriena izmantošana ir aizliegta.

6.       Pēc tam, kad stienis ir nocelts no statīva, ar vai bez asistentu palīdzības, atlētam ar iztaisnotām rokām elkoņos ir jāgaida tiesneša signāls. Signāls tiek dots, līdz ko atlēts ir nekustīgs un stienis tiek pareizi turēts. Drošības nolūkā centra tiesnesis var palūgt atlētam novietot stieni atpakaļ, vienlaicīgi ar rokas atpakaļejošu kustību, ja pēc piecām sekundēm atlēts nav pareizā sākuma pozīcijā, lai uzsāktu mēģinājumu. Centra tiesnesis tad paskaidro kāpēc starta signāls netika dots.

7.       Signāls uzsākt mēģinājumu tiek dots nolaižot roku vienlaicīgi sakot „sākt" („start").

8.       Pēc signāla saņemšanas, atlētam ir jānolaiž stienis līdz krūtīm (krūtis, pēc esošajiem noteikumiem atrodas pie krūšukaula sternum pamatnes), tas jānotur nekustīgs uz krūtīm ar noteiktu un acīmredzamu pauzi, pēc kuras centra tiesnesis dod dzirdamu komandu „spiest". Atlētam pēc tam tas ir jāpaceļ iztaisnotās rokās bez pārmērīgas, nevienmērīgas roku iztaisnošanas. Kad stienis ir noturēts nekustīgs šādā stāvoklī, tiek dota komanda „novietot" („rack") vienlaicīgi ar rokas kustību uz aizmuguri.

9.       Ja anatomiska defekta dēļ rokas nevar tikt pilnībā iztaisnotas, atlētam ir jāuzrāda Medicīnas Komitejas atzinums.

Invalīdu sacensību noteikumi IPF sacensībās spiešanā guļus.

Sacensības spiešanā guļus tiek organizētas bez īpaša invalīdu atlētu iedalījuma, piemēram, akls, vājredzīgs, ar kustību traucējumiem. Viņiem var palīdzēt līdz un no spiešanas sola. Palīdzēt nozīme - ar trenera palīdzību vai (un) ar kruķiem, spieķiem vai ratiņkrēslu. Noteikumi attiecas vienādi uz visiem - tāpat kā uz veselajiem. Atlētiem, kuriem ir amputēta kāda no apakšējām ekstremitātēm, protēze tiek uzskatīta par tādu pašu locekli kā dabīgā ekstremitāte. Atlētam ir jāsveras bez attiecīgās protēzes pievienojot viņa svaram kompensējošo svaru, kas tiek pievienots saskaņā ar nodaļas „svēršanās" 5. punktu. Atlētiem, kam ir apakšējo ekstremitāšu paralīze, kam

nepieciešami stiprinājumi vai līdzīgas ierīces, lai varētu pārvietoties, šī palīgierīce tiek uzskatīta par dabīgās ekstremitātes sastāvdaļu un atlēts tiek svērts kopā ar šo ierīci.

Mēģinājuma neieskaitīšanas iemesli spiešanā guļus.

1.             Kļūda ievērojot galvenā tiesneša signālus uzsākot, nobeidzot mēģinājumu un tā laikā.

2.             Jebkādas izvēlētās pozīcijas izmaiņas mēģinājuma laikā, t.i.: jebkāda plecu, sēžamvietas kustība uz augšu no sola vai kāju, pēdu - no grīdas/ paklājiem, blokiem, vai arī roku sāniska kustība uz stieņa.

3.             Stieņa iegremdēšana krūtīs, pēc tam, kad tas nekustīgi fiksēts uz krūtīm, tādā veidā lai palīdzētu atlētam.

4.             Jebkura spilgti izteikta, pārspīlēta, nevienmērīga roku iztaisnošana mēģinājuma laikā.

5.             Jebkura lejupejoša visa stieņa kustība spiežot augšup.

6.             Nespēja pilnībā iztaisnot rokas mēģinājuma beigās.

7.             Asistentu saskare ar stieni vai atlētu galvenā tieneša doto signālu starplaikos, lai padarītu vieglāku mēģinājumu.

8.             Jebkāda atlēta kāju saskare ar solu vai tā balstiem.

9.             Tīša stieņa saskare ar statīviem, stieņa spiešanas laikā, lai atvieglotu stieņa spiešanas kustību.

10.          Kļūda izpildot jebkuru no prasībām, kas atrunātas izpildes noteikumos.

Vilkme

1.       Atlētam ir jānostājas ar seju pret platformu, kur stienis novietots horizontāli atlēta kāju priekšā un jāsatver stienis vienalga kādā tvērienā ar abām rokām, un paceļot jānostājas taisni.

2.       Pabeidzot mēģinājumu ceļgaliem ir jābūt pilnībā iztaisnotiem un pleciem atliektiem atpakaļ.

3.       Galvenā tiesneša signāls sastāv no lejupejošas rokas kustības, vienlaicīgi sakot „nolikt" („down"). Signāls netiek dots līdz brīdim, kamēr stienis netiek turēts nekustīgi, un atlēts ir skaidri saredzamā beigu pozīcijā.

4.       Jebkura augšupejoša stieņa kustība vai jebkura apzināta rīcība tādu veikt tiks uzskatīta par mēģinājumu. Līdzko mēģinājums ir uzsākts, nav pieļaujama lejupejoša kustība, kamēr atlēts nav nostājies taisni un iztaisnojis ceļgalus. Ja notiek neliela stieņa kustība uz leju, izliecot uz aizmuguri plecus, tam nav jābūt par iemeslu mēģinājuma neieskaitīšanai.

Vilkmes mēģinājuma neieskaitīšanas iemesli:

1.       Jebkura lejupejoša stieņa kustība pirms tas sasniedz noslēdzošo stāvokli.

2.       Nespēja iztaisnoties ar pleciem izliektiem uz aizmuguri.

3.       Nespēja pilnībā iztaisnot ceļgalus pabeidzot mēģinājumu.

4.       Stieņa atbalstīšana uz augšstilbiem mēģinājuma laikā. Ja stienis aizskar augšstilbus, bet netiek atbalstīts, tas nav iemesls neieskaitīt mēģinājumu. Atlētam mēģinājums ir jāieskaita jebkurā tiesneša šaubu gadījumā, kad pietrūkst skaidru pierādījumu kļūdai.

5.       Soļa speršana uz priekšu vai atpakaļ, lai gan pēdas sānu kustība un kāju šūpošana starp pirkstgalu un papēdi ir pieļaujama.

6.       Stieņa nolaišana pirms saņemts galvenā tiesneša signāls.

7.       Stieņa nolaišana uz platformas, nesaglabājot abu roku kontroli pār to, t.i. stieņa izlaišana no plaukstām.

8.       Kļūda izpildot jebkuru no prasībām, kas atrunātas izpildes noteikumos.

Attēlā parādīta stieņa balstīšana uz augšstilbiem

SVĒRŠANĀS

1.       Dalībnieku svēršanās notiek ne agrāk kā divas stundas pirms sacensību sākuma attiecīgajā kategorijā/ kategorijās. Visiem attiecīgās kategorijas/ kategoriju atlētiem ir jāpiedalās svēršanās procedūrā, kas norit divu/ trīs tiesnešu klātbūtnē. Svara kategorijas var tikt apvienotas vienā svēršanās plūsmā.

2.       Ja iepriekš vēl nav veikta, tad notiek izloze, lai noteiktu svēršanās kārtību. Izlozes noteiktā kārtība nosaka arī mēģinājumu kārtību sacensību laikā, kad atlēti pieprasa svarus mēģinājumu veikšanai.

3.       Svēršanās ilgst pusotru stundu.

4.       Svēršanās procedūra katram dalībniekam notiek telpā aiz aizvērtām durvīm, klātesot pašam dalībniekam, viņa trenerim vai menedžerim, un diviem/ trim tiesnešiem. Higiēnas nolūkā atlētam ir jābūt kājās zeķēm, uz svariem jābūt papīra dvielim.

5.       Atlēti var tikt svērti kaili vai apakšveļā, kas atbilst noteikumiem, kuri atrunāti attiecīgajā noteikumu grāmatas sadaļā, un, kas īpaši neizmaina atlēta svaru. Ja rodas jautājums par apakšveļas svaru, var tikt pieprasīta otrreizēja svēršanās bez apakšveļas. Sacensībās, kur piedalās sievietes, svēršanās procedūra var tikt mainīta, lai nodrošinātu, ka dalībnieces tiek svērtas sava dzimuma pārstāvju klātbūtnē. Šim nolūkam var tikt nozīmētas attiecīgas sieviešu dzimuma pārstāves (ne obligāti tiesneses). Invalīdiem/ dalībniekiem ar amputētu ķermeņa daļu, kas piedalās sacensībās spiešanā guļus, ķermeņa svaram tiek noteikti sekojoši papildinājumi:

Par katru amputāciju zemāk par potīti = 1/54 no ķermeņa svara Par katru amputāciju zemāk par ceļgalu = 1/36 no ķermeņa svara Par katru amputāciju augstāk par ceļgalu = 1/18 no ķermeņa svara Par katru gurna protēzi = 1/9 no ķermeņa svara

Atlētiem, kam ir apakšējo ekstremitāšu disfunkcija (paralīze), un tām nepieciešami kāju stiprinājumi vai līdzīgas ierīces, lai varētu pārvietoties, šādas ierīces tiek uzskatītas par dabīgās ekstremitātes sastāvdaļu, un atlēts tiek svērts kopā ar to.

6.       Katrs atlēts tiek svērts tikai vienu reizi. Svērties vēlreiz ir atļauts tikai tiem, kuru svars ir lielāks vai mazāks kā noteikts kategorijā, kurai ir pieteikts. Tiem ir jāatgriežas uz svēršanās procedūru noteiktās pusotras stundas laikā, kad notiek svēršanās, vai arī tie tiek atskaitīti no piedalīšanās sacensībās attiecīgajā svara kategorijā. Atlēts var tikt nosvērts atkārtoti tam atvēlētajā laikā un kā to pieļauj izlozes kārtība. Atlēts var tikt nosvērts ārpus noteiktās svēršanās procedūras tikai tādā gadījumā, ja viņš sevi ir pieteicis noteiktās pusotras stundas laika robežās, bet atlētu skaita dēļ, kas piedalās svēršanās procedūrā, tam nav bijusi iespēja uzkāpt uz svariem. Tam tad ir atļauts vēl vienu reizi nosvērties tiesnešu klātbūtnē. Atlēta personīgais svars netiek izziņots publiski, kamēr visi attiecīgās kategorijas/ kategoriju sacensību dalībnieki nav nosvērušies.

7.       Atlēts tiek pieteikts viņa ierastajā svara kategorijā. Bet galīgajā komandas pieteikumā katram atlētam ir iespēja mainīt kategoriju augstāk vai zemāk par to, kurā tas sākotnēji tika pieteikts. Ja atlēts vēlas izmantot šo iespēju, tad viņam ir jāierodas pie galvenā tiesneša svēršanās telpā 10 minūtes pirms svēršanās procedūras sākuma, lai paziņotu galīgo svara kategoriju. Ja viņš vēlas startēt augstākā kategorijā, tad viņam ir jāpaziņo arī galvenajam tiesnesim viņa iepriekš pieteiktajā zemākajā kategorijā 10 minūtes pirms svēršanās sākuma šajā kategorijā, lai viņu izslēgtu no dalībnieku saraksta šajā kategorijā. Ja atlēts maina kategorijas, bet izloze jau ir notikusi, tad atlēts tiek noteikts ar pirmo numuru. Ja atlēta jaunā svara kategorija ir sadalīta grupās dalībnieku skaita dēļ, tad, ja viņš nevar uzrādīt neapstrīdamus pierādījumus par sasniegto kopsummu jaunajā svara kategorijā iepriekšējo 12 mēnešu laikā nacionālā vai starptautiskā līmenī, viņš automātiski tiek ieskaitīts pirmajā grupā. Tas arī ir pieklājīgi, ja galvenajam tiesnesim tajā kategorijā, no kuras notiek pāreja, tiek dota ziņa, jo viņš šo informāciju var arī nesaņemt vai arī būt prom no norises vietas.

A piemērs - atlēts, kas ir pieteikts 90 kg svara kategorijā, vēlas piedalīties 82,5 kg svara kategorijā. Viņam ir jāierodas pie 82,5 kg svara kategorijas galvenā tiesneša 10 minūtes pirms svēršanās sākuma šajā svara kategorijā.

B piemērs - atlēts, kas ir pieteikts 90 kg svara kategorijā, vēlas piedalīties 100 kg svara kategorijā. Viņam ir jāpaziņo 10 minūtes pirms svēršanās sākuma 90 kg svara kategorijas galvenajam tiesnesim, ka viņš vēlas pāriet uz 100 kg svara kategoriju, un tādēļ nesvērsies. Tāpat viņam ir jāierodas pie 100 kg svara kategorijas galvenā tiesneša 10 minūtes pirms svēršanās sākuma šajā svara kategorijā. Atlētam ir jāzina kādā svara kategorijā viņš ir pieteikts. Pretenzijas par to, ka galīgajā pieteikumā ir ieviesusies kļūda, nav jāņem vērā. Ja kādai svaru kategorijai tiek veidotas grupas - A, B un (vai) C un B, C grupas startē ātrāk nekā A grupa, tehniskajā sapulcē pieteiktajam atlētam, kurš vēlas startēt kategoriju augstāk jāierodas 10 minūtes pirms viņa nominētās kategorijas svēršanās sākuma un jāinformē tiesneši par šo savu lēmumu. Jebkurš atlēts, kurš maina svara kategorijas tiks ievietots C grupā, ja kategorija tiek dalīta trijās grupās vai B grupā, ja divās.

8. Pirms sacensību sākuma atlētiem ir jāpārbauda piesēdienu un spiešanas guļus sola statīvu augstums un kāju paliktņi. Pēc pārbaudes statīvu augstuma sarakstu jāparaksta atlētam vai trenerim. Tas ir viņu pašu interesēs. Šī oficiālā dokumenta kopija nonāk pie žūrijas, sacensību sekretāra un platformas asistentu vadītāja.

 

SACENSĪBU KĀRTĪBA

 

Apļa sistēma

Svēršanās procedūras laikā atlētam vai viņa trenerim ir jānosauc sākuma svars visām trim disciplīnām. Tās jāiesniedz uz attiecīgas pirmo mēģinājumu kartītes, ko paraksta atlēts vai viņa treneris, un, ko saglabā svēršanās procedūras vadītājs. Sacensību sekretāra kartīte arī ir uzskatāma par atbilstošu pirmā mēģinājuma kartītei. Atlētam tiek vēl iedotas 11 neaizpildītas mēģinājuma kartītes, ko izmanto sacensību laikā. Trīs piesēdieniem, trīs - spiešanai guļus, un piecas vilkmei. Katra disciplīna atšķiras ar citas krāsas kartīti. Kad ir veikts pirmais disciplīnas mēģinājums, atlētam vai viņa trenerim ir jāizlemj, kādu svaru pieprasīt otrajam mēģinājumam. Šis svars ir jānorāda atbilstošā kartītē un jānodod sacensību sekretariātā vai kādai citai apstiprinātai sacensību amatpersonai, pirms ir pagājis pieļaujamais vienas minūtes apdomas laiks. Tāda pati procedūra tiek lietota arī otrajā un trešajā mēģinājumā visās trijās disciplīnās. Atbildība par mēģinājumu nodošanu noteiktā laika robežās balstās vienīgi uz atlētu vai viņa treneri. Apļa sistēmā nav nepieciešami dažādi palīgi, tā kā mēģinājumu kartīte tiek tiešā veidā nogādāta pie noteiktās amatpersonas. Mēģinājumu kartīšu paraugi ir attēloti zemāk. Jāatceras, ka lodziņš, kas attēlots uz pirmā mēģinājuma kartītes, tiek aizpildīts tikai tādā gadījumā, ja tiek mainīts sākuma svars. Līdzīgi ceturtais un piektais lodziņš vilkmes kartītē tiek izmantoti tikai divu pieļauto izmaiņu veikšanas gadījumā trešajam mēģinājumam, ja nepieciešams. Sacensībās spiešanā guļus, kas notiek atsevišķos turnīros, tiek izmantota līdzīga kartīte, kā vilkmes disciplīnā.

 



Strenču novada vidusskola Rīgas iela 13, Strenču novads
Čigurs Antons Čigurs Antons Džudo, Sambo
FTA
Reģistrēties