FLORBOLA SPĒLES NOTEIKUMI

Ir spēkā no 2006.gada 1 .jūlija

Florbols ir spēle starp divām komandām. Spēles mērķis ir gūt vairāk vārtu nekā pretinieku komanda, spēlējot atbilstoši noteikumiem.

 

Florbolu vēlams spēlēt telpās uz cieta un līdzena seguma laukumā, kuru ir apstiprinājuši sacensību rīkotāji.

1   Laukums

101        Laukuma izmēri

1) Laukumam ir jābūt 40m x 20m ar noapaļotiem stūriem un norobežotam ar IFF apstiprinātu un attiecīgi marķētu apmali.

Laukumam ir jābūt taisnstūrveida, izmēri ir noteikti garums x platums. Mazākais atļautais laukums ir 36m x 18m, un lielākais atļautais ir 44m x 22m.

102        Atzīmes laukumā

1)            Visas atzīmes ir jāizdara ar 4 - 5cm platām līnijām skaidri saredzamā krāsā.

2)            Centra līnijai un centra vietai jābūt atzīmētām.

Centra līnijai ir jābūt paralēlai laukuma īsākajām malām un jāsadala laukums divās vienādās daļās.

3)            Vārtu laukumiem, kuru izmēri ir 4m x 5m, jābūt atzīmētiem 2,85m
attālumā no laukuma īsākās malas.

Vārtu laukumiem ir jābūt taisnstūrveida, izmēri ir noteikti garums x platums, iekļaujot līnijas. Vārtu laukumiem ir jābūt iecentrētiem attiecībā pret laukuma garākajām malām.

4)            Vārtsargu laukumiem, kuru izmēri ir 1m x 2,5m, jābūt atzīmētiem 0,65m
pirms vārtu laukumu aizmugurējām līnijām.

Vārtsargu laukumiem ir jābūt taisnstūrveida, izmēri ir noteikti garums x platums, iekļaujot līnijas. Vārtsargu laukumiem ir jābūt iecentrētiem attiecībā pret laukuma garākajām malām.

5)            Vārtsargu laukumu aizmugurējām līnijām ir jāsakrīt ar vārtu līnijām. Vārtu
stabu vietu atzīmēm jābūt izvietotām uz vārtsargu laukumu
aizmugurējām līnijām 1,6m attālumā vienai no otras.

Vārtu līnijām ir jābūt iecentrētām attiecībā pret laukuma garākajām malām. Vārtu stabu vietu atzīmes jāizdara vai nu ar pārtraukumiem vārtsargu laukumu aizmugurējās līnijās vai ar īsām līnijām, perpendikulārām vārtsargu laukumu aizmugurējām līnijām.

6)            Izspēļu vietas ir jāatzīmē uz centra līnijas un uz vārtu līniju iedomātajiem
pagarinājumiem 1,5m attālumā no laukuma garākajām malām.

Izspēļu vietas ir jāatzīmē kā krustiņi. Atzīmes uz centra līnijas var būt iedomātas.

103        Vārti

1) Vārtiem, IFF apstiprinātiem un attiecīgi marķētiem, ir jābūt novietotiem uz vārtu stabu vietu atzīmēm.

Vārtu atvērumiem jābūt vērstiem pret centru.

104        Komandu maiņas zonas

1) Komandu maiņas zonām ir jābūt atzīmētām 10m garumā uz vienas no laukuma garākajām malām 5m no centra līnijas, un tām ir jāiekļauj spēlētāju soli.

Komandu maiņas zonām ir jābūt atzīmētām apmales abas pusēs. Komandu maiņas zonas nedrīkst pārsniegt 3m attālumu no apmales. Spēlētāju soliem jābūt novietotiem piemērotā attālumā no apmales un uz tiem ir jābūt vietām deviņpadsmit personām katrai komandai.

105        Sekretariāts un sodīto spēlētāju soli

1) Sekretariātam un sodīto spēlētāju soliem ir jāatrodas komandu maiņas zonām pretējā pusē pie centra līnijas.

Sekretariātam un sodīto spēlētāju soliem ir jāatrodas piemērotā attālumā no apmales. Katras komandas sodītajiem spēlētājiem ir jābūt atsevišķiem soliem, novietotiem sekretariātam abās pusēs. Uz sodīto spēlētāju soliem jābūt vietām vismaz divām personām katrai komandai. Sacensību rīkotāji var pieļaut izņēmumus izmaiņas attiecībā uz sekretariāta un sodīto spēlētāju solu izvietojumu.

106        Laukuma pārbaude

1) Tiesnešiem savlaicīgi, pirms spēles jāpārbauda laukums un jāpārliecinās, lai defekti tiktu novērsti.

Par visiem defektiem ir jāpaziņo. Rīkotājkomanda ir atbildīga par defektu novēršanu un laukuma apmaļu uzturēšanu noteiktajā kārtībā visu spēles laiku. Visiem bīstamajiem priekšmetiem ir jābūt aizvāktiem vai nopolsterētiem.


 

201        Normālais spēles laiks

1)            Normālajam spēles laikam ir jābūt 3 x 20 minūtēm ar diviem 10 minūšu
starpbrīžiem, kad komandām jāmainās laukuma pusēm.

Sacensību rīkotāji var pieļaut izņēmumus attiecībā uz īsāku spēles laiku, bet tas nedrīkst būt mazāks kā 2 x 15 minūtes, un/vai īsākiem pārtraukumiem. Kad notiek laukuma pušu maiņa, komandām jāmainās arī komandu maiņas zonām. Mājinieku komandai savlaicīgi pirms spēles jāizvēlas laukuma puses. Katram spēles periodam ir jāsākas ar izspēli laukuma centrā. Sekretariāts ir atbildīgs par sirēnas vai kāda cita piemērota skaņas signāla nodrošināšanu katra perioda beigās, ja vien tas nav automātisks. Starpbrīža laiks sākas tūlīt pēc spēles perioda beigām. Komandas ir atbildīgi par atgriešanos laukumā spēles atsākšanai pēc pārtraukuma. Ja tiesneši uzskata laukuma vienu pusi par labāku, komandām jāmainās laukuma pusēm pēc trešā perioda pirmās puses, bet par to jānolemj pirms trešā perioda sākuma. Ja notiek šāda laukuma pušu maiņa, spēle jāatsāk ar izspēli laukuma centrā.

2)            Spēles laikam ir jābūt efektīvam.

Efektīvs spēles laiks nozīmē, ka laikam jābūt apturētam vienmēr, kad spēle ir pārtraukta ar tiesneša svilpi, un atsāktam, kad bumbiņa tiek spēlēta.

Spēles neparedzētos pārtraukumos jālieto trīskāršs signāls. Tiesneši lemj, kas uzskatāms par neparedzētu pārtraukumu, bet tas vienmēr iekļauj: bojātu bumbiņu, sadalījušos apmali, traumas, inventāra mērīšanu, nepiederošas personas un priekšmetus laukumā; ja gaismas ir nodzisušas vai nu pilnīgi vai daļēji, un ja beigu signāls skanējis kļūdaini. Ja apmale ir sadalījusies, spēle nav jāaptur, līdz bumbiņa nonāk sadalīšanās vietas tuvumā. Traumu gadījumā spēle jāaptur vienīgi, ja ir aizdomas par nopietnu savainojumu vai ja savainotais spēlētājs tieši ietekmē spēli. Sacensību rīkotāji var atļaut lietot neefektīvu spēles laiku, kad spēles laiks jāaptur tikai sakarā ar vārtu gūšanu, soda metienu, spēles pārtraukumu vai tiesnešu trīskāršu signālu neparedzētos pārtraukumos. Spēles pēdējās 3 minūtēs vienmēr ir jāspēlē efektīvs spēles laiks. Spēles laikam jābūt apturētam soda metienu laikā.

202        Pārtraukums

1) Normālajā spēles laikā katrai komandai ir tiesības pieprasīt vienu pārtraukumu, kurš var tikt piešķirts un atzīmēts ar trīskāršu signālu, tiklīdz spēle ir apturēta.

Pārtraukumu var pieprasīt jebkurā laikā, tajā skaitā saistībā ar vārtu gūšanu un soda metienu, bet tikai komandas kapteinis vai pārstāvis. Pārtraukums, kurš tiek pieprasīts laikā, kad spēle ir apturēta, tiek piešķirts nekavējoties, bet, ja tiesneši uzskata, ka tas negatīvi ietekmēs pretinieku komandas spēles situāciju, pārtraukums var tikt piešķirts nākamajā spēles apturēšanas laikā.

202        Pārtraukums (turpinājums)

Pieprasītais pārtraukums tiek piešķirts vienmēr, bet pēc vārtu gūšanas komanda pieprasīto pārtraukumu var atsaukt. Pārtraukums sākas pēc tiesneša papildus signāla, kad komandas atrodas savās komandu maiņas vietās un tiesneši - pie sekretariāta. Nākamais papildus signāls pēc 30 sekundēm nozīmē pārtraukuma beigas. Pēc pārtraukuma spēle jāatsāk situācijā, kādā tā bija pirms pārtraukuma. Sodītais spēlētājs pārtraukumā piedalīties nedrīkst.

203        Papildlaiks

1) Ja spēle beidzas ar neizšķirtu rezultātu, tā ir jāpagarina, līdz viena komanda gūst vārtus.

Pirms papildlaika komandām ir tiesības uz 2 minūšu pārtraukumu, bet laukuma pusēm komandas nemainās. Papildlaikā noteikumi par laika apturēšanu un atsākšanu ir tādi paši kā normālajā spēles laikā. Papildlaiks periodos dalīts netiek. Soda laikam pēc normālā spēles laika ir jāturpinās papildlaikā. Sacensību rīkotāji var noteikt papildlaika ierobežojumu - 10 minūtes. Ja rezultāts arī pēc ierobežotā papildlaika ir neizšķirts, tad spēles rezultāts ir jāizšķir ar soda metienu palīdzību.

204        Soda metieni pēc ierobežotā papildlaika

1) Pieciem laukuma spēlētājiem no katras komandas jāizpilda viens soda metiens katram. Ja rezultāts joprojām nemainās, šiem pašiem spēlētājiem jāizpilda viens soda metiens katram, līdz tiek sasniegts izšķirošs rezultāts.

Soda metieni jāizpilda pamīšus. Tiesneši izlemj, kurus vārtus izmantot, un veic izlozi starp komandu kapteiņiem. Uzvarētājs izlemj, kura komanda sāks soda metienus. Komandas kapteinim vai komandas pārstāvim rakstiski jāinformē tiesneši un sekretariāts par spēlētāju numuriem un secību, kādā viņi izpildīs soda metienus. Tiesnešiem ir jānodrošina, ka soda metieni tiek izpildīti precīzi tādā secībā, kā to atzīmējuši komandu pārstāvji. Tiklīdz soda metienos ir sasniegts izšķirošs rezultāts, spēle ir beigusies, un uzvarētājai komandai tiek ieskaitīta uzvara ar vieniem papildus vārtiem. Pirmajos piecos soda metienos izšķirošs rezultāts ir sasniegts, ja komanda ir vadībā ar lielāku gūto vārtu skaitu nekā pretinieku komandas atlikušo soda metienu skaits. Iespējamo papildus soda metienu laikā izšķirošs rezultāts ir ieskaitāms, ja komanda guvusi par vieniem vārtiem vairāk nekā pretinieku komanda, un abas komandas ir izpildījušas vienādu skaitu sodu metienu. Izpildot papildus soda metienus, iepriekšējā secība nav jāievēro, bet spēlētājs nedrīkst izpildīt trešo soda metienu, kamēr visi viņa komandas atzīmētie spēlētāji nav izpildījuši vismaz divus, un tā tālāk. Sodītais spēlētājs soda metienos drīkst piedalīties, ja vien viņam nav piešķirts spēles sods. Ja tiek piešķirts sods soda metienu laikā, komandas kapteinim ir jāizvēlas laukuma spēlētājs, kurš nav atzīmēts, lai aizvietotu spēlētāju, kuram piešķirts sods. Ja vārtsargam tiek piešķirs sods soda metienu laikā, tas jānomaina ar rezerves vārtsargu.

Ja rezerves vārtsarga nav, komandai tiek piešķirtas ne vairāk kā 3 minūtes, lai atbilstoši ekipētu laukuma spēlētāju, kurš nav atzīmēts, bet šis laiks nedrīkst tikt izmantots, lai iesildītos. Jaunais vārtsargs un maiņas laiks jāatzīmē spēles protokolā. Komandai, kura nespēj atzīmēt piecus laukuma spēlētājus, ir atļauts izpildīt tikai tik soda metienus, cik viņiem ir atzīmēto spēlētāju. Šis nosacījums ir spēkā arī papildus soda metienu laikā.


 

301        Spēlētāji

1)           Katrai komandai ir atļauts izmantot ne vairāk kā 20 spēlētājus. Viņiem
jābūt atzīmētiem spēles protokolā.

Spēlētāji var būt laukuma spēlētāji vai vārtsargi. Citi spēlētāji, kuri nav atzīmēti spēles protokolā, nedrīkst piedalīties spēlē vai atrasties savas komandas maiņas zonās.

2)           Spēles laikā laukumā vienlaicīgi drīkst atrasties seši spēlētāji katrā
komandā, ieskaitot tikai vienu vārtsargu.

Lai tiesneši uzsāktu spēli, katrā komandā jābūt vismaz pieciem laukuma spēlētājiem un vienam atbilstoši ekipētam vārtsargam, pretējā gadījumā spēles rezultāts kļūst 5:0 nepārkāpējas komandas labā. Spēles laikā katrā komandā jābūt gataviem spēlēt vismaz četriem spēlētājiem, pretējā gadījumā spēle tiek pārtraukta ar rezultātu 5:0 nepārkāpējas komandas labā vai arī ar sasniegto rezultātu, ja tas ir labvēlīgāks nepārkāpējai komandai.

302        Spēlētāju maiņa

Spēlētāju maiņa var notikt jebkurā spēles laikā un neierobežotā skaitā.

Visām maiņām jānotiek savas komandas maiņas zonā. Spēlētājam, kurš atstāj laukumu, ir jāšķērso apmale pirms spēlētāja, kurš uziet laukumā. Savainotu spēlētāju, kurš atstājis laukumu ārpus savas komandas maiņas zonas, nedrīkst nomainīt, līdz spēle nav apturēta.

303        Īpaši noteikumi vārtsargiem

1)            Visi vārtsargi ir jāatzīmē spēles protokolā.

Atzīme jāizdara ar "V" pēdiņās. Spēlētājs, kurš ir atzīmēts kā vārtsargs, attiecīgajā spēlē nedrīkst piedalīties kā laukuma spēlētājs ar nūju. Ja komandā savainojuma vai soda dēļ vārtsargs jānomaina ar laukuma spēlētāju, tai tiek dotas ne vairāk kā 3 minūtes, lai atbilstoši ekipētu aizvietotāju, bet šis laiks nedrīkst tikt izmantots, lai iesildītos. Jaunais vārtsargs un maiņas laiks ir jāatzīmē spēles protokolā.

2)            Ja vārtsargs spēles laikā pilnīgi atstāj savu vārtu laukumu, pirms
atgriešanās tajā viņš uzskatāms par laukuma spēlētāju, tikai bez nūjas.

Tas nav saistāms ar izmetienu. Vārtsargs uzskatāms par pilnīgi atstājušu vārtu laukumu, ja neviena viņa ķermeņa daļa nepieskaras vārtu laukuma grīdai. Vārtsargam tomēr ir atļauts lēkāt savā vārtu laukumā. Līnijas pieskaitāmas vārtu laukumam.

304        Īpaši noteikumi komandu kapteiņiem

1)     Katrā komandā ir jābūt komandas kapteinim, kurš jāatzīmē spēles protokolā.

304        Īpaši noteikumi komandu kapteiņiem (turpinājums)

Atzīme jāizdara ar "K" pēdiņās. Kapteiņa maiņa atļauta tikai savainojuma, slimības vai spēles soda gadījumā, un maiņas laiks ir jāatzīmē spēles protokolā. Nomainītais komandas kapteinis vairs nedrīkst būt komandas kapteinis attiecīgajā spēlē.

2)     Tikai komandas kapteinim ir tiesības runāt ar tiesnešiem, bet viņa pienākums ir arī palīdzēt tiesnešiem.

Kapteinim ar tiesnešiem jāsarunājas pieklājīgi. Sodīts komandas kapteinis zaudē savas tiesības sarunāties ar tiesnešiem, ja vien tiesneši neuzrunā viņu, un, izņemot gadījumus, ja komandas pārstāvji pieprasa pārtraukumu, komandai nav iespēju sazināties ar tiesnešiem.

305        Komandas pārstāvji

1)     Katra komanda spēles protokolā drīkst atzīmēt ne vairāk kā piecus pārstāvjus.

Citām personām, kuras nav atzīmētas spēles protokolā, nav atļauts atrasties savas komandas maiņas zonā. Izņemot pārtraukumu, komandas pārstāvis nedrīkst atrasties laukumā bez tiesnešu atļaujas. Visai komandas vadīšanai jānotiek no komandas maiņas zonas. Pirms spēles komandas pārstāvim jāparaksta spēles protokols, un pēc tam nekādi papildinājumi nav atļauti. Ja pārstāvis ir atzīmēts gan kā pārstāvis, gan kā spēlētājs, jebkurās strīdīgās situācijās saistībā ar pārkāpumiem komandas maiņas zonā viņš vienmēr uzskatāms par spēlētāju.

306        Tiesneši

1)     Spēle jāvada un jākontrolē diviem tiesnešiem ar vienādām pilnvarām.

Tiesnešiem ir tiesības apturēt spēli, ja tā ir nopietni apdraudēta un to nevar turpināt atbilstoši noteikumiem.

307        Sekretariāts

1)     Sekretariātam ir jābūt savā vietā.

Sekretariātam jābūt neitrālam un atbildīgam par spēles protokolu, laika ņemšanu un jāpilda iespējamie informatora pienākumi.


 

401        Spēlētāju apģērbs

1)            Visiem laukuma spēlētājiem jābūt tērptiem sporta tērpos, kuri sastāv no
krekla, īsajām biksēm un garajām zeķēm līdz ceļiem.

Visiem vienas komandas laukuma spēlētājiem jābūt tērptiem vienādos sporta tērpos. Komandas sporta tērpi var būt jebkurā krāsu salikumā, bet krekli nedrīkst būt pelēki. Ja tiesneši uzskata, ka komandas nav iespējams atšķirt pēc to sporta tērpiem, viesu komandai tie ir jāmaina. Zeķēm jābūt uzvilktām līdz ceļiem, vienveidīgām un, ja sacensību rīkotāji nolēmuši, jāatšķiras komandu starpā.

2)            Visiem vārtsargiem jābūt tērptiem kreklos un garajās biksēs.

3)            Visiem krekliem jābūt numurētiem.

Komandas krekliem jābūt numurētiem ar atšķirīgiem veselajiem skaitļiem mugurpusē un uz krūtīm ar skaidri saskatāmiem arābu cipariem. Cipariem mugurpusē jābūt vismaz 200mm augstiem un uz krūtīm vismaz 70mm augstiem. Krekliem var būt jebkurš skaitlis no 1 līdz 99, bet skaitlis 1 nav atļauts laukuma spēlētājiem.

4)            Visiem spēlētājiem jābūt apavos.

Apavu modelim jābūt paredzētam nodarbībām telpās. Zeķes ārpus apaviem nedrīkst būt. Ja spēlētājs spēles laikā pazaudē vienu vai abus apavus, viņš drīkst turpināt spēli līdz nākamajam spēles apturēšanas brīdim.

402        Tiesnešu apģērbs

1) Tiesnešiem jābūt tērptiem pelēkos kreklos, melnās īsajās biksēs un melnās zeķēs līdz ceļiem. Tiesnešiem jābūt ģērbtiem vienādas krāsas uniformās.

Izņēmumus par citiem krāsu salikumiem var noteikt sacensību rīkotāji.

403        Īpašais vārtsarga inventārs

1)            Vārtsargs nedrīkst lietot nūju.

2)            Vārtsargam jābūt IFF apstiprinātai un attiecīgi marķētai sejas maskai.

Tas attiecas tikai uz spēles laiku laukumā. Visi maskas pārveidojumi, izņemot krāsojumus, ir aizliegti.

3)            Vārtsargs drīkst izmantot jebkura veida aizsarginventāru, bet tas nedrīkst
būt paredzēts vārtu aizsegšanai.

Atļauts lietot aizsargķiveri un plānus cimdus. Jebkura veida berzējošas vai lipīgas vielas ir aizliegtas. Uz vārtiem vai vārtos nedrīkst būt nekādi priekšmeti.

404        Īpašais komandas kapteiņa inventārs

1)     Komandas kapteinim jābūt rokas apsējam.

Rokas apsējs jānēsā uz kreisās rokas un tam jābūt skaidri saredzamam. Līmlenti kā rokas apsēju lietot nedrīkst.

405        Personīgais inventārs

1)     Spēlētājam nedrīkst būt personīgais inventārs, kurš var izraisīt savainojumu.

Par personīgo inventāru uzskatāms aizsargājošs un medicīnisks inventārs, pulksteņi, auskari utt. Tiesneši nolemj, kas ir uzskatāms par bīstamu. Viss aizsarginventārs, ja iespējams, jānēsā zem apģērba. Izņēmumi ir elastīgas galvas lentas bez mezgliem, galvassega nedrīkst būt. Jebkura veida garš pieguļošs apģērbs laukuma spēlētājiem ir aizliegts.

406        Bumbiņa

1)          Bumbiņai ir jābūt IFF apstiprinātai un attiecīgi marķētai.

407        Nūja

1)            Nūjai ir jābūt IFF apstiprinātai un attiecīgi marķētai.

Visi nūjas kāta pārveidojumi, izņemot īsināšanu, ir aizliegti. Kāts drīkst būt notīts virs satvēriena atzīmes, bet nedrīkst būt nosegti oficiālie marķējumi.

2)            Nūjas lāpstiņa nedrīkst būt asa, un tās izliekums nedrīkst pārsniegt
30mm.

Jebkādi lāpstiņas pārveidojumi, izņemot izliekumu, ir aizliegti. Izliekuma mērījums ir jāizdara no lāpstiņas zemākās malas augstākā punkta, kad nūja ir nolikta guļus uz līdzenas virsmas. Lāpstiņas mainīšana ir atļauta, bet jaunā lāpstiņa nedrīkst būt nenostiprināta. Savienojuma vietu starp lāpstiņu un kātu notīt ir atļauts, bet ne vairāk kā 10mm no lāpstiņas redzamās daļas drīkst būt aizsegts.

408        Tiesnešu inventārs

1)     Tiesnešiem ir jābūt nodrošinātiem ar vidēja izmēra plastmasas svilpēm, mērīšanas inventāru un sarkanajām kartiņām.

Cita veida svilpes drīkst izmantot ar sacensību rīkotāju atļauju.

409        Sekretariāta inventārs

1)     Sekretariātam   jābūt   visam   inventāram,   kas   nepieciešams   viņu pienākumu pildīšanai.

410   Inventāra pārbaude

1)            Tiesnešiem jālemj par visa inventāra kontroli un mērījumiem.

Pārbaudei ir jānotiek pirms spēles un arī spēles laikā. Nepareizs inventārs, tajā skaitā bojātas nūjas, kas tiek konstatēts pirms spēles, ir jāsakārto attiecīgajam spēlētājam, un pēc tam viņš var piedalīties spēlē. Izņemot personīgo inventāru un nelielus nūjas bojājumus (piemēram, sīkus bojājumus un zīmējumus, kurus var novērst attiecīgais spēlētājs, kurš pēc tam var turpināt spēli), par visu spēles laikā konstatēto nepareizo inventāru jāpiešķir paredzētais sods. Pārkāpumi, kuri saistīti ar spēlētāju tērpiem un kapteiņa apsēju sodāmi ne vairāk kā vienu reizi komandai spēles laikā. Par visu nepareizo inventāru jābūt ziņojumam. Pie sekretariāta inventāra pārbaudes laikā drīkst atrasties tikai komandu kapteiņi un spēlētājs ar pārbaudāmo inventāru. Pēc mērījuma izdarīšanas spēle tiek atjaunota situācijā, kādā tā bija pirms pārtraukuma.

2)            Izliekuma pārbaudi var pieprasīt komandas kapteinis.

Komandas kapteinim ir arī tiesības norādīt tiesnešiem uz pretinieku komandas citu nepareizu inventāru, bet šajā gadījumā tiesneši lemj, veikt vai neveikt kādas darbības. Mērīšanu var pieprasīt jebkurā laikā, bet to nedrīkst izdarīt līdz spēles apturēšanas brīdim. Ja mērīšana tiek pieprasīta spēles apturēšanas laikā, tā ir jāveic nekavējoties, tajā skaitā saistībā ar vārtiem un soda metieniem, ja vien, pēc tiesnešu domām, tas negatīvi neietekmē pretinieku komandas situāciju. Šajā gadījumā pārbaude jāizdara nākamajā spēles apturēšanas laikā. Tiesnešiem pēc kapteiņa pieprasījuma ir jāpārbauda izliekums, bet komandai vienā pārtraukumā ir atļauta tikai viena pārbaude. Pie sekretariāta inventāra pārbaudes laikā drīkst atrasties tikai komandu kapteiņi un spēlētājs ar pārbaudāmo inventāru. Pēc mērījuma izdarīšanas spēle tiek atjaunota situācijā, kādā tā bija pirms pārtraukuma.

501       Standartsituāciju vispārīgie noteikumi

1)            Ja spēle ir bijusi apturēta, tā jāatsāk standartsituācijā, kādā tā bija pirms
pārtraukuma.

Standartsituācijas ir izspēles, iemetieni, soda sitieni un soda metieni.

2)            Tiesnešiem jālieto viens signāls, jāparāda noteiktie žesti un jānorāda
standartsituācijas vieta. Pēc signāla bumbiņa var tikt spēlēta, ja tā nav
kustībā un atrodas pareizajā vietā.

Tiesnešiem vispirms ir jāparāda darbības žests un pēc tam iespējamais pārkāpuma žests. Pārkāpuma žests jārāda tikai tad, kad tas nepieciešams, taču vienmēr saistībā ar pārkāpumiem vai soda metieniem. Ja, pēc tiesnešu domām, tas neietekmē spēli, izpildot iemetienu vai soda sitienu, bumbiņa var nebūt pilnīgi apturēta vai var neatrasties precīzi pareizajā vietā.

3)            Standartsituācijas izpildi nedrīkst nepamatoti novilcināt.

Tiesneši lemj, kas uzskatāms par nepamatotu novilcināšanu. Ja standartsituācijas izpilde tiek nepamatoti novilcināta, tiesnešiem, ja iespējams, ir jābrīdina spēlētājs, pirms kāda darbība tiek veikta.

502        Izspēle (802)

1)            Jauna perioda sākumā un apstiprinot pareizi gūtus vārtus, bumbiņas
izspēle tiek izpildīta laukuma centrā.

Ar izspēli apstiprināti netiek vārti, kuri gūti papildlaikā vai ar soda metienu pēc perioda vai spēles beigām. Ja izspēle notiek centrā, katrai komandai jāatrodas savās laukuma pusēs no centra līnijas.

2)            Ja spēle ir apturēta, un nevienai komandai netiek piešķirts iemetiens, soda sitiens vai soda metiens, spēle ir jāatsāk ar izspēli.

3)            Izspēlei jānotiek tuvākajā izspēles vietā tai vietai, kurā bumbiņa atradās spēles apturēšanas brīdī.

4)            Visiem spēlētājiem, izņemot tos, kuri izspēlē bumbiņu, nekavējoties, bez tiesnešu atgādinājuma jāieņem pozīcija ne tuvāk kā 3m no bumbiņas, ieskaitot nūjas.

Pirms izspēles tiesnešiem ir jāpārbauda, vai komandas ir gatavas un vai visi spēlētāji ir ieņēmuši pozīcijas.

502        Izspēle (802) (turpinānājums)

5)           Izspēli izpilda pa vienam laukuma spēlētājam no katras komandas.
Spēlētājiem jābūt ar skatu uz pretinieku komandas laukuma puses īsāko
malu, un pirms izspēles viņi nedrīkst būt fiziskā kontaktā. Kāju pēdām
jāatrodas perpendikulāri centra līnijai. Katra spēlētāja abām kājām jābūt
vienādā attālumā no centra līnijas. Nūja ir jātur normālā satvērienā un ar
abām rokām virs satvēriena atzīmes. Lāpstiņām jābūt novietotām
perpendikulāri centra līnijai katrā bumbiņas pusē, bet nepieskaroties tai.

Normāls satvēriens nozīmē veidu, kādā spēlētājs tur nūju spēles laikā. Komandas, kura aizsargājas, spēlētājs izvēlas, kurā pusē bumbiņai novietot savu nūju. Ja izspēle notiek uz centra līnijas, tad izvēli izdara viesu komandas spēlētājs. Bumbiņai ir jāatrodas pret lāpstiņu vidusdaļām. Ja spēlētājs, kurš piedalās izspēlē, nepilda tiesnešu norādījumus, izspēlē jāpiedalās citam spēlētājam, kurš atrodas laukumā. Ja ir domstarpības saistībā ar mainīšanos pirms izspēles, viesu komandai maiņa ir jāveic pirmajai.

6)           No izspēles bumbiņa var tikt raidīta tieši vārtos.

503        Gadījumi, kad spēle jāatsāk ar izspēli

1)            Ja bumbiņa ir netīši bojāta.

2)            Ja bumbiņa ir kļuvusi spēlei nederīga.

Pirms spēles apturēšanas tiesnešiem jādod spēlētājiem iespēja pabeigt situāciju.

3)            Ja apmales daļas ir sadalījušās, un bumbiņa nonāk šīs vietas tuvumā.

4)            Ja vārti ir netīši izkustināti un īsā laika posmā nav novietojami atpakaļ. Vārtsarga pienākums ir novietot vārtus atpakaļ, tiklīdz tas ir iespējams.

5)            Ja spēlētājs ir nopietni savainots vai, ja savainots spēlētājs tieši ietekmē spēli.

Tiesneši izlemj, kas ir uzskatāms par nopietnu savainojumu, bet, tiklīdz par to rodas aizdomas, spēle ir jāpārtrauc nekavējoties.

6)            Ja spēles laikā ir radusies neparedzēta situācija.

Tiesneši izlemj, kas ir uzskatāms par neparedzētu situāciju, bet tas vienmēr iekļauj: nepiederošas personas vai priekšmeti uz laukuma; ja gaismas ir nodzisušas vai nu pilnīgi vai daļēji, un ja beigu signāls atskanējis kļūdaini vai gadījumā, kad tiesnesim ir trāpījusi bumbiņa, kas ir ietekmējis spēles gaitu.

7)            Ja vārti netiek ieskaitīti, lai gan pārkāpums, par kādu piešķirams soda
sitiens, nav izdarīts.

Tas ietver arī to, ja bumbiņa nokļūst vārtos, nešķērsojot vārtu līniju no priekšpuses.

503        Gadījumi, kad spēle jāatsāk ar izspēli (turpinājums)

8)            Ja soda metiens nav rezultatīvs.

Tas ietver arī to, ja soda metiens ir izpildīts nepareizi.

9)            Ja aizturētā soda laikā pārkāpēja komanda iegūst un kontrolē bumbiņu.

Tas ietver arī to, ja nepārkāpēja komanda, pēc tiesnešu domām, cenšas novilcināt laiku.

10)         Ja ir piešķirts sods par pārkāpumu, kurš nav saistībā ar spēli, bet ir
izdarīts vai atklāts spēles laikā.

Tas ietver arī to, ja sodītais spēlētājs uziet laukumā, pirms viņa soda laiks ir beidzies.

11)         Ja tiesneši nespēj izlemt iemetiena vai soda sitiena virzienu.

Tas ietver arī to, ja abu komandu spēlētāji pārkāpumus izdara vienlaicīgi.

12)         Ja tiesnešu lēmums ir nepareizs.

504        Iemetiens (803)

1)            Ja bumbiņa atstāj laukumu, iemetiens ir jāizpilda nepārkāpējai komandai.

Par pārkāpēju komandu uzskatāma tā, kuras spēlētājs vai spēlētāja inventārs pēdējais skāris bumbiņu, pirms tā atstājusi laukumu. Tas ietver arī gadījumu, kad spēlētājs cenšoties noņemt bumbiņu no vārtiem pieskaras tīklam, neaizskarot bumbiņu.

2)            Iemetiens ir jāizdara pretī vietai, kurā bumbiņa atstājusi laukumu, 1,5m
attālumā no apmales, bet nekad aiz iedomātajiem vārtu līniju
pagarinājumiem.

Ja, pēc tiesnešu domām, tas neietekmē spēli, bumbiņa var nebūt pilnīgi apturēta vai var neatrasties precīzi pareizajā vietā. Ja komanda gūst priekšrocību, izpildot iemetienu tuvāk nekā 1,5m no apmales, tas ir atļauts. Iemetiens, kurš būtu jāizpilda aiz iedomātā vārtu līnijas pagarinājuma, ir jāizdara no tuvākās izspēles vietas. Ja bumbiņa skar griestus vai priekšmetus virs laukuma, iemetiens jāizdara 1,5m attālumā no apmales un tādā pašā attālumā no centra līnijas, kā vieta, pretī kurai bumbiņa skārusi griestus vai priekšmetus virs laukuma.

3)            Pretiniekiem nekavējoties, bez tiesnešu atgādinājuma jāieņem pozīcija
ne tuvāk kā 3m no bumbiņas, ieskaitot nūjas.

Spēlētājam, kurš izpilda iemetienu, nav jāgaida, lai pretinieki ieņem pozīciju, bet, ja bumbiņa tiek spēlēta, kamēr pretinieki cenšas ieņemt pareizo pozīciju, nekādas darbības nav jāveic.

4)            Bumbiņa ir jāspēlē ar nūju, Tā ir jāaizsit, nevis jāvelk, jāgrūž vai jāpaceļ uz nūjas.

5)            Spēlētājs, kurš izpilda iemetienu, nedrīkst pieskarties bumbiņai atkal, pirms to nav skāris kāds cits spēlētājs vai cita spēlētāja inventārs.

504        Iemetiens (803) (turpinājums)

6)      Iemetienu drīkst izpildīt tieši vārtos.

505        Gadījumi, par kuriem piešķirams iemetiens

1) Ja bumbiņa šķērso apmali vai skar griestus vai kādu citu priekšmetu virs laukuma.

506        Soda sitiens (804)

1)            Ja ir izdarīts pārkāpums, par kuru tiek piešķirts soda sitiens, tas jāizpilda
nepārkāpējai komandai.

Pārkāpumu, par kuriem piešķirams soda sitiens, gadījumos, kad vien iespējams, jāpielieto priekšrocības likums. Priekšrocības likums nozīmē, ka, ja nepārkāpēja komanda pēc pārkāpuma joprojām kontrolē bumbiņu, viņiem jādod iespēja turpināt spēlēt, ja tas viņiem dod lielāku priekšrocību nekā soda sitiens. Ja tiek izspēlēta priekšrocība, un spēle ir apturēta, jo nepārkāpēja komanda ir zaudējusi kontroli pār bumbiņu, tad soda sitiens jāizpilda no sākotnējā pārkāpuma vietas.

2)            Soda sitiens ir jāizpilda no tās vietas, kur pārkāpums izdarīts, bet nekad
aiz vārtu līnijas iedomātā pagarinājuma vai tuvāk par 3,5m no vārtsarga
laukuma.

Ja, pēc tiesnešu domām, tas neietekmē spēli, bumbiņa var nebūt pilnīgi apturēta vai var neatrasties precīzi pareizajā vietā. Soda sitienu, kurš jāizpilda tuvāk par 1,5m no apmales, drīkst pārcelt uz šo attālumu. Soda sitiens, kurš būtu jāizpilda aiz vārtu līnijas iedomātā pagarinājuma, jāizpilda no tuvākās izspēles vietas. Soda sitiens tuvāk vārtsarga laukumam nekā 3,5m ir jāpārceļ uz šo attālumu pa iedomāto līniju no vārtu līnijas vidus caur vietu, kur pārkāpums izdarīts. Šajā gadījumā komandai, kura aizsargājas, vienmēr ir tiesības veidot aizsardzības līniju tieši ārpus vārtsarga laukuma. Ja uzbrucēja komanda traucē vai kavē to, soda sitiens jāizpilda komandai, kura aizsargājas. Uzbrucējai komandai nav jāgaida, kamēr komanda, kura aizsargājas, izveido aizsardzības līniju, un tai ir tiesības izvietot savus spēlētājus priekšā aizsardzības līnijai.

3)            Pretiniekiem nekavējoties, bez tiesnešu atgādinājuma jāieņem pozīcija
ne tuvāk kā 3m attālumā no bumbiņas, ieskaitot nūjas.

Spēlētājam, kurš izpilda soda sitienu, nav jāgaida, lai pretinieki ieņem pozīciju, bet, ja bumbiņa tiek spēlēta, kamēr pretinieki cenšas ieņemt pozīciju, nekādas darbības nav jāveic.

4)            Bumbiņa ir jāspēlē ar nūju. Tā ir jāaizsit, nevis jāvelk, jāgrūž vai jāpaceļ uz nūjas.

5)            Spēlētājs, kurš izpilda soda sitienu, nedrīkst vēlreiz pieskaries bumbiņai, pirms to nav skāris cits spēlētājs vai cita spēlētāja inventārs.

6)            Soda sitienu drīkst izdarīt tieši vārtos.

507   Pārkāpumi, par kuriem piešķirams soda sitiens

1)            Ja spēlētājs sit, bloķē, paceļ, sper vai tur pretinieka vai pretinieku nūju.
(901, 902, 903, 910,912)

Ja tiesneši uzskata, ka spēlētājs ir spēlējis bumbiņu pirms sitiena pa pretinieka nūju, nekādas darbības nav jāveic.

2)            Ja laukuma spēlētājs savas nūjas lāpstiņu paceļ augstāk par vidukļa
līmeni aizmugurē atvēzienā pirms sitiena pa bumbiņu vai priekšpusē
vēzienā pēc sitiena pa bumbiņu.
(904)

Tas ietver arī māņu sitienus. Augsts vēziens priekšpusē ir atļauts, ja tuvumā nav citu spēlētāju un nav riska kādu savainot. Par vidukļa līmeni uzskatāms vertikāli stāvoša cilvēka vidukļa līmenis.

3)            Ja laukuma spēlētājs izmanto jebkuru savas nūjas daļu vai savu kāju,
spēlējot vai cenšoties spēlēt bumbiņu virs ceļgala līmeņa.
(904, 913)

Bumbiņas apturēšana ar augšstilbu nav uzskatāma par bumbiņas spēlēšanu virs ceļgala līmeņa, ja vien tas nav bīstami. Par ceļgala līmeni uzskatāms vertikāli stāvoša cilvēka ceļgala līmenis.

4)            Ja laukuma spēlētājs novieto savu nūju, savu pēdu vai savu kāju starp pretinieka kājām vai pēdām. (905)

5)            Ja spēlētājs, kurš kontrolē bumbiņu vai cenšas aizsniegt to, spiež vai grūž pretinieku citādāk nekā plecs pret plecu. (907)

6)            Ja spēlētājs, kurš kontrolē bumbiņu, cenšas aizsniegt to vai cenšas ieņemt labāku pozīciju, pārvietojas atmuguriski uz pretinieku vai traucē pretinieku pārvietoties uzsāktajā virzienā. (908, 911)

Tas ietver arī gadījumus, ja uzbrucēja komanda kavē vai traucē aizsardzības līnijas veidošanu, kad tiek nozīmēts soda sitiens 3,5m attālumā no vārtsarga laukuma.

7)            Ja laukuma spēlētājs sper bumbiņu divreiz, ja vien tā starp spērieniem
nav skārusi spēlētāja nūju, citu spēlētāju vai cita spēlētāja inventāru.

(912)

Tas uzskatāms par pārkāpumu tikai tad, ja spēlētājs, pēc tiesnešu domām, abas reizes bumbiņu sper tīši.

8)            Ja spēlētājs saņem piespēli ar kāju no savas komandas laukuma
spēlētāja.
(912)

Tas uzskatāms par pārkāpumu tikai tad, ja piespēle, pēc tiesnešu domām, ir tīša.

Saņemt no savas komandas spēlētāja piespēli ar kāju ir atļauts, ja pretinieki palaiž garām iespēju saņemt bumbiņu, lai gan tāda iespēja ir. Piespēle ar kāju vārtsargam nav uzskatāma par vārtu gūšanas situāciju, un soda metiens par to nav jāpiešķir.

507   Pārkāpumi, par kuriem piešķirams soda sitiens (turpinājums)

9)            Ja laukuma spēlētājs atrodas vārtsarga laukumā. (914)

Laukuma spēlētājam ir atļauts šķērsot vārtsarga laukumu, ja tas, pēc tiesnešu domām, neietekmē spēli un netraucē vārtsarga darbību. Ja tad, kad pretinieku komandas soda sitiens tiek izpildīts tieši vārtos, komandas, kura aizsargājas, laukuma spēlētājs atrodas vārtsarga laukumā, vārtos, vai, ja vārti ir izkustināti, vietā, kur parasti jāatrodas vārtiem, tad soda metiens ir jānozīmē vienmēr. Laukuma spēlētājs uzskatāms par vārtsarga laukumā esošu, ja jebkura viņa ķermeņa daļa skar vārtsarga laukuma grīdu. Ja laukuma spēlētājs tur tikai nūju vārtsarga laukumā, viņš nav uzskatāms par esošu vārtsarga laukumā. Līnijas iekļaujas vārtsarga laukumā.

10)         Ja laukuma spēlētājs tīši izkustina pretinieku komandas vārtus. (914)

11)         Ja laukuma spēlētājs pasīvi traucē vārtsargam izmest bumbiņu. (915)

Tas ir uzskatāms par pārkāpumu tikai tad, ja laukuma spēlētājs ir tuvāk nekā 3m no vārtsarga, mērot no vietas, kurā vārtsargs saņēmis bumbiņu. Pasīvi nozīmē netīšas vai nolaidīgas darbības.

12)         Ja laukuma spēlētājs palecas un aptur bumbiņu. (916)

Par palēkšanos ir uzskatāma kustība, kad abas pēdas ir pilnīgi atrautas no grīdas. Skriešana nav uzskatāma par lēkšanu. Spēlētājam ir atļauts lēkt pāri bumbiņai, tai nepieskaroties.

13)         Ja laukuma spēlētājs spēlē bumbiņu ārpus laukuma. (atbilstoša žesta
nav)

Ārpus laukuma nozīmē, ja viena vai abas pēdas ir ārpus laukuma. Ja spēlētājs maiņas laikā spēlē bumbiņu ārpus laukuma, tas nozīmē, ka laukumā ir pārāk daudz spēlētāju. Ja spēlētājs, kurš nepiedalās maiņas procesā, spēlē bumbiņu no maiņas zonas, tas uzskatāms par spēles sabotāžu. Ir atļauts skriet ārpus laukuma, bet spēlēt bumbiņu no turienes nedrīkst.

14)         Ja vārtsargs izmetiena brīdī pilnīgi atstāj vārtu laukumu. (917)

Šajā situācijā vārtsargs nav uzskatāms par laukuma spēlētāju. Vārtsargs ir uzskatāms par pilnīgi atstājušu vārtu laukumu tad, kad neviena viņa ķermeņa daļa neskar grīdu vārtu laukumā. Izmetiens ir pabeigts tad, kad vārtsargs ir izmetis bumbiņu, un, ja viņš atstāj vārtu laukumu pēc tam, nekādas darbības nav jāveic. Šis noteikums attiecas arī uz vārtsargu, ja viņš ir saņēmis bumbiņu vārtu laukumā, un pēc tam viņa ķermenis pilnīgi izslīdējis ārpus vārtu laukuma. Līnijas iekļaujas vārtu laukumā.

15)         Ja vārtsargs pārmet vai pārsper bumbiņu pāri centra līnijai. (917)

Tas ir uzskatāms par pārkāpumu tikai tad, ja bumbiņa nav skārusi grīdu, apmali, citu spēlētāju vai cita spēlētāja inventāru, pirms tā šķērso centra līniju. Centra līnija bumbiņai ir jāšķērso pilnīgi.

507        Pārkāpumi, par kuriem piešķirams soda sitiens (turpinājums)

16)         Ja iemetiens vai soda sitiens ir izpildīts nepareizi vai ir tīši kavēts. (918)

Tas nozīmē, ja iemetiens vai soda sitiens ir nepamatoti kavēts vai ja bumbiņa ir vilkta, grūsta vai pacelta uz nūjas. Ja iemetiens vai soda sitiens tiek izpildīts no nepareizas vietas vai arī ja bumbiņa nav bijusi pilnīgi apturēta, tas var tikt atkārtots. Ja tas, pēc tiesnešu domām, neietekmē spēli, bumbiņa var nebūt pilnīgi apturēta vai var neatrasties precīzi pareizajā vietā.

17)         Ja vārtsarga kontrolē bumbiņa atrodas ilgāk nekā 3 sekundes. (924)

Ja vārtsargs noliek bumbiņu un paņem to atkal, tas uzskatāms par bumbiņas kontrolēšanu visu laiku.

18)         Ja vārtsargs saņem piespēli no savas komandas laukuma spēlētāja.

(924)

Tas ir uzskatāms par pārkāpumu tikai tad, ja tas, pēc tiesneša domām, ir tīšs. Piespēles saņemšana nozīmē bumbiņas skāršanu ar roku vai plaukstu, arī pēc tam, ja vārtsargs to skāris vai apturējis ar jebkuru citu ķermeņa daļu. Vārtsargs drīkst saņemt piespēli no savas komandas laukuma, spēlētāja, ja vārtsargs ir bijis pilnīgi ārpus vārtu laukuma. Ja vārtsargs pilnīgi atstājis savu vārtu laukumu, aptur bumbiņu, atgriežas savā vārtu laukumā un paņem bumbiņu, tas nav uzskatāms par piespēli vārtsargam. Piespēle vārtsargam nav uzskatāma par vārtu gūšanas situāciju, un soda metiens par to nav jāpiešķir.

19)         Ja ir piešķirts sods par pārkāpumu, izdarītu saistībā ar spēli. (noteikts pārkāpuma žests)

20)         Ja spēlētājs aizkavē spēli. (924)

Tas ietver to, ja laukuma spēlētājs, lai iegūtu laiku, nostājas pret apmali vai vārtiem tā, lai pretinieks nevarētu aizsniegt bumbiņu atļautā veidā. Spēlētājs, ja iespējams, jābrīdina, pirms kādas darbības tiek veiktas.

508        Soda metiens (806)

1)            Ja ir izdarīts pārkāpums, par kuru piešķirams soda metiens, tad soda
metiens ir jāizpilda nepārkāpējai komandai.

Ja soda metiens tiek piešķirts aizturētā soda laikā vai ir izdarīts pārkāpums, par kuru piešķirams sods, noteikumi attiecībā uz sodiem saistībā ar soda metienu arī ir jāpiemēro.

2)            Soda metiens ir jāizpilda no centra.

508   Soda metiens (806) (turpinājums)

3)            Visiem spēlētājiem, izņemot spēlētāju, kurš izpilda soda metienu, un
vārtsargu, kurš aizsargājas, soda metiena izpildes laikā jāatrodas savas
komandas maiņas zonās. Vārtsargam ir jāatrodas uz vārtu līnijas, kad
tiek uzsākta soda metiena izpilde.

Vārtsargu nedrīkst nomainīt ar laukuma spēlētāju. Ja vārtsargs izdara pārkāpumu soda metiena laikā, jānozīmē jauns soda metiens, un ir jāpiešķir attiecīgais sods. Ja cits spēlētājs no pārkāpējas komandas izdara pārkāpumu soda metiena laikā, jāpiešķir jauns soda metiens, un pārkāpums ir uzskatāms par spēles sabotāžu.

4)            Spēlētājs, kurš izpilda soda metienu, drīkst spēlēt bumbiņu nerobežoti
ilgu laiku, bet bumbiņai visu soda metiena izpildes laiku ir jābūt kustībā
uz priekšu. Tiklīdz vārtsargs pieskaras bumbiņai, spēlētājs, kurš izpilda
soda metienu, soda metiena laikā pieskarties bumbiņai vēlreiz nedrīkst.

Soda metiena laikā spēles laikam jābūt apturētam. Kustībā uz priekšu nozīmē prom no centra līnijas. Ja bumbiņa atsitas pret vārtu priekšpusi, tad pret vārtsargu un tad šķērso vārtu līniju no priekšpuses, vārti ir jāieskaita. Ja bumbiņa soda metiena izpildes pašā sākumā tiek pavilkta atpakaļ, soda metiens ir jāpārtrauc un jāsāk no jauna.

5)            Ja 2 minūšu noraidījums ir piešķirts saistībā ar soda metienu, 2 minūšu
noraidījums ir jāatzīmē spēles protokolā tikai tad, ja soda metiens nav
rezultatīvs.

Sodītajam spēlētājam soda metiena izpildes laikā jāatrodas uz sodīto spēlētāju sola.

 

509   Aizturētais soda metiens

1)           Aizturētais soda metiens jāpiešķir, ja nepārkāpēja komanda pēc
pārkāpuma, par kuru piešķirams soda metiens, kontrolē bumbiņu un tai ir
iespēja gūt vārtus.

Ja aizturētais soda metiens tiek piešķirts aizturētā soda laikā vai saistībā ar pārkāpumu, par kuru piešķirams sods, noteikumi attiecībā uz soda metienu arī ir jāpiemēro. Aizturētais soda metiens var būt saistībā ar pārkāpumu, par kuru piešķirams sods, pat tad, ja aizturētais sods jau tiek piemērots.

2)           Aizturētais soda metiens nozīmē to, ka nepārkāpējai komandai tiek dota
iespēja turpināt uzbrukumu, līdz vārtu gūšanas situācija ir beigusies.

Līdz perioda vai spēles beigām aizturēts soda metiens jāizpilda pēc perioda vai spēles beigām. Ja nepārkāpēja komanda gūst vārtus aizturētā soda laikā, vārti tiek ieskaitīti, un soda metiens tiek atcelts.

510   Pārkāpumi, par kuriem piešķirams soda metiens

1) Ja vārtu gūšanas situāciju komanda, kura aizsargājas, ir pārtraukusi vai traucējusi ar pārkāpumu, par kuru piešķirams soda sitiens vai sods. (noteikts pārkāpuma žests)

Tiesneši izlemj, kas ir uzskatāms par vārtu gūšanas situāciju. Par pārkāpumiem vārtu laukumā ne vienmēr jāpiešķir soda metiens. Soda metiens ir jāpiešķir vienmēr, ja komanda, kura aizsargājas, vārtu gūšanas situācijas laikā tīši izkustina vārtus vai komandā tīši spēlē par daudz spēlētāju laukumā. Ja tad, kad pretinieku komanda izpilda soda sitienu tieši vārtos, komandas, kura aizsargājas, laukuma spēlētājs atrodas vārtsarga laukumā, vārtos vai, ja vārti ir izkustināti, vietā, kur vārtiem jāatrodas normāli, soda metiens jāpiešķir vienmēr.


 

1)            Ja ir izdarīts pārkāpums, par kuru piešķirams sods, pārkāpējs ir jāsoda.

Ja tiesneši nespēj noteikt pārkāpēju vai arī ja pārkāpumu izdarījis komandas pārstāvis, komandas kapteinim ir jāizvēlas laukuma spēlētājs, kuram jau nav piešķirts sods, lai izciestu sodu. Ja kapteinis atsakās to darīt, vai ir sodīts, tiesnešiem ir jāizvēlas spēlētājs Spēles protokolā jāatzīmē visu piešķirto sodu laiki, spēlētāju numuri, sodu veidi un iemesli. Ja sods tiek piešķirts par pārkāpumu saistībā ar spēli, soda sitiens jāizpilda nepārkāpējai komandai. Ja sods tiek piešķirts par pārkāpumu, kas nav saistībā ar spēli, spēle jāatsāk ar izspēli. Ja sods tiek piešķirts par pārkāpumu laikā, kad spēle ir apturēta, spēle jāatsāk situācijā, kādā tā tika apturēta. Sodītais komandas kapteinis zaudē tiesības sarunāties ar tiesnešiem, ja vien tiesneši neuzrunā viņu.

2)            Sodītajam spēlētājam jāatrodas uz sodīto spēlētāju sola visu soda laiku.

Visi sodi beidzas, kad beidzas spēle. Sodiem, kuri nebeidzas normālajā spēles laikā, jāturpinās papildlaikā. Sodītājam spēlētājam jāatrodas tajā pašā pusē no centra līnijas, kurā atrodas viņa komanda, izņemot, ja sekretariāts un sodīto spēlētāju soli atrodas tajā pašā laukuma pusē, kurā atrodas komandu maiņas zonas. Normālajā spēles laikā sodītais spēlētājs drīkst atstāt sodīto spēlētāju solu starpbrīža laikā. Sodītais spēlētājs starpbrīdī starp normālo spēles laiku un papildlaiku atstāt sodīto spēlētāju solu nedrīkst. Sodītais spēlētājs komandas pieprasītajā pārtraukumā piedalīties nedrīkst. Spēlētājam, kura soda laiks ir beidzies, sodīto spēlētāju sols ir jāatstāj nekavējoties, ja vien sodu skaits viņa komandā to ļauj vai ja soda laika beigas nav personīgais sods. Vārtsargs, kura soda laiks beidzas, atstāt sodīto spēlētāju solu līdz nākamajam spēles apturēšanas brīdim nedrīkst. Sodītais spēlētājs, kurš ir savainots, drīkst būt nomainīts uz sodīto spēlētāju sola ar laukuma spēlētāju, kurš jau nav sodīts. Abiem spēlētājiem jābūt atzīmētiem spēles protokolā, iekavās norādot tā spēlētāja numuru, kurš faktiski izcieš sodu. Ja savainotais spēlētājs uziet laukumā, pirms soda laiks ir beidzies, ir jāpiešķir spēles sods 1. Ja sekretariāts ir pieļāvis spēlētāja uziešanu laukumā pirms laika, un kļūda ir atklāta soda laikā, spēlētājam ir jāatgriežas savā vietā uz sodīto spēlētāju sola. Papildus soda laiks nav jāpiešķir un spēlētājam jāatgriežas laukumā, kad soda laiks ir beidzies.

3)            Ja vārtsargs izpelnās vienu vai vairākus 2 minūšu sodus, komandas
kapteinim jāizvēlas cits spēlētājs, kurš nav sodīts, lai izciestu sodu.

Ja vārtsargs nopelna 5 minūšu sodu vai personīgo piezīmi, sods jāizcieš vārtsargam pašam.

Ja vārtsargs nopelna 2 minūšu sodu kopā ar 5 minūšu sodu vai personīgo sodu, šie sodi jāizcieš vārtsargam pašam.

Ja, brīdī kad vārtsargs ir izpelnījies sodu, nav pieejams rezerves vārtsargs, komandai ir dotas 3 minūtes lai attiecīgi ekipētu citu spēlētāju, šīs piešķirtās 3 minūtes nedrīkst būt izmantotas lai iesildītos. Jaunajam vārtsargam, kā arī maiņas laikam jābūt reģistrētam spēles protokolā. Kad vārtsargs ir izcietis sodu viņš nedrīkst atgriezties laukumā līdz brīdim, kad spēle tiek apturēta. Pamatojoties uz iepriekš minēto komandas kapteinim jāizvēlas cits spēlētājs, kurš jau nav sodīts, lai pavadītu vārtsargu uz noraidīto soliņu, lai uzietu laukumā tiklīdz sods ir izciests. Tiesnešiem kopā ar spēles sekretariātu ir jāpalīdz vārtsargam, kad ir izciests sods spēles laikā, pamest sodīto soliņu pēc iespējas ātrāk tiklīdz spēle ir apturēta

4)            Soda laikam jābūt sinhronam ar spēles laiku.

602        Noraidījums

1)            Noraidījumam ir jāietekmē komanda, tādēļ sodītais spēlētājs soda laikā nedrīkst būt aizvietots laukumā.

2)            Ne vairāk kā viens noraidījums vienam spēlētājam un divi noraidījumi vienai komandai drīkst būt skaitīti vienlaicīgi.

Visi noraidījumi jāskaita tādā secībā, kādā tie ir piešķirti. Spēlētājam, kura sods vēl netiek skaitīts, jāatrodas uz sodīto spēlētāju sola no brīža, kad viņa sods ir piešķirts. Ja vairāk nekā viens sods ir piešķirts vienlaicīgi komandai, kurai jau ir noraidījums, komandas kapteinis nosaka, kurš no jaunajiem sodiem jāskaita pirmais. Īsākie noraidījumi šādos gadījumos vienmēr jāskaita pirms garākajiem. Ja aizturētā soda laikā komandai piešķir vēl citu noraidījumu, tad sods par pārkāpumu, par kuru tika piemērots aizturētais sods, jāskaita pirmais.


 

3)            Komandai, kurā vairāk nekā diviem spēlētājiem ir piešķirts noraidījums, ir
tiesības spēlēt ar četriem spēlētājiem laukumā.

Komandai jāspēlē ar četriem spēlētājiem laukumā līdz brīdim, kamēr viņiem tiek skaitīts tikai viens noraidījums. Spēlētājam, kura noraidījuma laiks beidzas pirms spēles laika apturēšanas, ir jāpaliek uz sodīto spēlētāju sola, vai viņš drīkst to atstāt, ja nākamā noraidījuma laiks beidzas ātrāk, un komandai tiek skaitīts tikai viens noraidījums. Visiem komandas sodītajiem spēlētājiem sodīto spēlētāju sols jāatstāj tādā pašā secībā, kādā viņu noraidījumi beidzas, bet noteikumi par spēlētāju, kuriem atļauts būt laukumā, skaitu jāievēro vienmēr. Tiesnešiem kopā ar sekretariātu ir jāpalīdz spēlētājam, kura soda laiks ir beidzies spēles laikā, atstāt sodīto spēlētāju solu, tiklīdz spēle ir apturēta.

4)            Ja spēlētājs, kuram piešķirts noraidījums, izdara nākamo pārkāpumu, par
kuru piešķirams sods, visi viņa sodi jāizcieš to piešķiršanas secībā.

Tas ir neatkarīgi no tā, vai pirmais sods ir sācies vai nē. Ja noraidījums ir sācies, un tam pašam spēlētājam tiek piešķirts cits sods, pirmā soda skaitīšana nav jāpārtrauc, bet jāturpina no brīža, kurā skaitīšana tika apturēta, kad jaunais sods tika piešķirts. Secībā nozīmē, ka, tiklīdz spēlētāja pirmais noraidījums ir beidzies vai pārtraukts skaitīt, nākamais jāsāk skaitīt, ja vien komandai nav piešķirti citi noraidījumi, kuri vēl netiek skaitīti, bet bija piešķirti starplaikā starp pirmā spēlētāja noraidījumiem. Vienam spēlētājam var tikt piešķirts neierobežots skaits noraidījumu. Ja spēlētājam ir piešķirts personīgais sods, visiem viņa noraidījumiem ir jābeidzas vai jābūt pārtrauktiem skaitīt, pirms tiek sākts skaitīt personīgais sods. Ja spēlētājs izcieš personīgo sodu, un tā laikā viņam tiek piešķirts noraidījums, atlikušā personīgā soda skaitīšana, sakarā ar to, ka jāskaita noraidījums, jāatliek līdz brīdim, kamēr noraidījums ir beidzies vai pārtraukts skaitīt. Komandas kapteinim ir jāizvēlas laukuma spēlētājs, kuram jau nav piešķirts sods, lai izciestu sodu uz sodīto spēlētāju sola un varētu uziet laukumā, kad noraidījums beigsies. Ja sodītais spēlētājs izdara pārkāpumu, par kuru piešķirams spēles sods, jāpiemēro noteikumi arī par spēles sodiem.

603        2 minūšu noraidījums

1)            Ja pretinieku komanda 2 minūšu noraidījuma, kurš tiek skaitīts, laikā gūst
vārtus, sods tiek pārtrauks, ja vien pretinieku komanda nespēlē
mazākumā vai arī spēlētāju skaits abās komandās nav vienāds.

Sods nebeidzas, ja vārti ir gūti aizturētā soda laikā vai arī ar soda metienu saistībā ar pārkāpumu, par kuru piešķirams sods. Ja 2 minūšu noraidījums ir piešķirts saistībā ar soda metienu vai aizturēto soda metienu, ir jāpiemēro arī noteikumi attiecībā uz sodiem saistībā ar soda metienu.

2)            Ja komandai ir vairāk nekā viens 2 minūšu noraidījums, tiem jābeidzas
tādā pašā secībā, kādā tie tika piešķirti.

604        Aizturētais sods

1)           Visi noraidījumi, ieskaitot spēles sodus, var būt aizturēti. Aizturētais sods
jāpiemēro, ja nepārkāpēja komanda pēc pārkāpuma, par kuru piešķirams
sods, kontrolē bumbiņu. Vienlaicīgi aizturēts var būt tikai viens sods, ja
vien neturpinās vārtu gūšanas situācija, saistībā ar kuru arī otrais sods
var būt aizturēts.

Ja viens vai vairāki aizturētie sodi tiek piemēroti saistībā ar soda metienu vai aizturēto soda metienu, noteikumi attiecībā uz sodiem saistībā ar soda metienu arī ir jāpiemēro.

2)           Aizturētais sods nozīmē, ka nepārkāpējai komandai tiek dota iespēja
turpināt uzbrukumu, līdz pārkāpēja komanda neiegūst un nekontrolē
bumbiņu vai ja spēle tiek pārtraukta.

Aizturētā soda laikā nepārkāpējai komandai tiek dota iespēja nomainīt vārtsargu ar laukuma spēlētāju un turpināt uzbrukumu. Aizturētais sods ir jāpiešķir pēc perioda vai spēles beigām. Ja aizturētais sods tiek piešķirts sakarā ar to, ka pārkāpēja komanda iegūst un kontrolē bumbiņu, spēle ir jāatsāk ar izspēli. Nepārkāpējai komandai aizturētais sods jāizmanto konstruktīvai uzbrukuma spēlei. Ja tiesneši uzskata, ka komanda cenšas tikai iegūt laiku, spēlētāji ir jābrīdina. Ja komanda vēl joprojām necenšas uzbrukt, spēle ir jāaptur, aizturētais sods ir jāpiešķir, un spēle ir jāatsāk ar izspēli. Ja aizturētais sods tiek piešķirts saistībā ar kādu citu pārtraukumu, spēle jāatsāk situācijā, kādā tā tika apturēta. Ja nepārkāpēja komanda aizturētā soda laikā pareizi gūst vārtus, vārti tiek ieskaitīti un pēdējais aizturētais 2 minūšu noraidījums komandai netiek piešķirts. Pārēji sodi netiek atcelti. Ja pārkāpēja komanda aizturētā soda laikā gūst vārtus, vārti netiek ieskaitīti, un spēle ir jāatsāk ar izspēli. Ja nepārkāpēja komanda ieraida bumbiņu savos vārtos, vārti ir jāieskaita.

605        Pārkāpumi, par kuriem piešķirams 2 minūšu noraidījums

1)            Ja spēlētājs sit, bloķē, paceļ, tur vai sper pretinieka nūju, lai iegūtu
priekšrocību, vai ja viņam nav iespēja aizsniegt bumbiņu.
(901, 902, 903,

910, 912)

2)            Ja laukuma spēlētājs spēlē bumbiņu virs vidukļa līmeņa ar jebkuru savas
nūjas daļu vai ar kāju.

Par vidukļa līmeni uzskatāms vertikāli stāvoša cilvēka vidukļa līmenis.

3)            Ja spēlētājs ir vainojams bīstamā spēlē ar nūju.

Tas ietver nekontrolētu nūjas vēzienu uz priekšu vai atpakaļ un nūjas pacelšanu virs pretinieka galvas, ja tas uzskatāms par bīstamu vai traucējošu pretiniekam.

4)            Ja spēlētājs spiež vai grūž pretinieku pret apmali vai vārtiem. (907)

5)            Ja spēlētājs klupina vai saķer pretinieku. (909)


 

 

6)            Ja komandas kapteinis pieprasa lāpstiņas pārbaudi, un mērītais
inventārs ir pareizs.
(pārkāpuma žesta nav)

Komandas kapteinim jāizcieš sods.

7)            Ja laukuma spēlētājs piedalās spēlē bez nūjas. (pārkāpuma žesta nav)

Tas neattiecas uz vārtsargu, kurš īslaicīgi uzskatāms par laukuma spēlētāju.

8)            Ja laukuma spēlētājs paņem nūju no citas vietas, nevis no savas komandas maiņas zonas. (pārkāpuma žesta nav)

9)            Ja laukuma spēlētājs nenovāc no laukuma savu salauzto vai nokritušo nūju un nenovieto to savas komandas maiņas zonā. (pārkāpuma žesta nav)

Spēlētājam ir jāsavāc tikai skaidri saredzamas nūjas daļas

10)         Ja spēlētājs tīši pārvietojas, lai kavētu pretinieku, kurš nekontrolē
bumbiņu.
(911)

Ja spēlētājs, cenšoties ieņemt labāku pozīciju, pārvietojas atmuguriski uz pretinieku vai traucē pretinieku pārvietoties uzsāktajā virzienā, jāpiešķir tikai soda sitiens.

11)         Ja laukuma spēlētājs aktīvi traucē vārtsargam izmest bumbiņu. (915)

Tas ir uzskatāms par pārkāpumu tikai tad, ja laukums spēlētājs ir vārtos vai vārtu laukumā vai tuvāk nekā 3m no vārtsarga, mērot no vietas, kurā vārtsargs saņēmis bumbiņu. Aktīvi nozīmē sekot vārtsarga kustībām vai censties aizsniegt bumbiņu ar nūju.

12)         Ja spēlētājs neievēro 3m attāluma noteikumu iemetiena vai soda sitiena
laikā.
(915)

Ja iemetiens vai soda sitiens tiek izpildīts laikā, kad pretinieki cenšas ieņemt pozīciju, nekādas darbības nav jāveic. Ja komanda izveido aizsardzības līniju, kura nav paredzētajā attālumā, jāsoda tikai viens spēlētājs.

13)         Ja laukuma spēlētājs aptur bumbiņu vai spēlē bumbiņu, atrodoties guļus
vai sēdus stāvoklī.
(919)

Tas ietver arī bumbiņas apturēšanu vai spēlēšanu, atbalstoties uz grīdas ar abiem ceļiem vai vienu roku, neskaitot roku, kurā tur nūju.

14)         Ja laukuma spēlētājs aptur vai spēlē bumbiņu ar savu plaukstu, roku vai
galvu.
(920, 921)

15)         Ja notiek nepareiza maiņa. (922)

Spēlētājam, kurš atstāj laukumu, ir jāšķērso apmale, pirms jauns spēlētājs drīkst uziet laukumā. Ja mainīšanās ir notikusi laukumā, bet tuvu apmalei, jebkādas darbības ir jāveic tikai tad, ja tas ietekmē spēli. Nepareiza maiņa ir arī tad, ja spēlētājs mainās ārpus komandas maiņas zonas, kad spēle ir apturēta. Spēlētājs, kurš uziet laukumā, ir spēlētājs, kurš ir sodāms.

16)         Ja komanda spēlē ar pārāk daudz spēlētājiem laukumā. (922) Ir jāsoda tikai viens spēlētājs.

17)         Ja sodītais spēlētājs:

Neuzejot laukumā, atstāj sodīto spēlētāju solu, pirms viņa soda laiks ir beidzies vai pārtraukts.

Atsakās atstāt sodīto spēlētāju solu, kad viņa soda laiks ir beidzies.

Uziet laukumā, kad spēle ir apturēta, pirms viņa soda laiks ir beidzies vai pārtraukts. (925)

Sekretariātam par to jāpaziņo tiesnešiem, cik ātri vien iespējams. Spēlētājs, kura soda laiks ir beidzies, sodīto spēlētāju solu nedrīkst atstāt, ja sodu skaits viņa komandā to neatļauj vai viņa sods, kas beidzas, ir personīgais sods. Vārtsargs, kura sods ir beidzies, nedrīkst atstāt sodīto spēlētāju solu līdz nākamajam spēles apturēšanas brīdim. Ja sodītais spēlētājs uziet laukumā spēles laikā, tas uzskatāms par spēles sabotāžu.

18)         Ja spēlētājs izdara atkārtotus pārkāpumus, par kuriem piešķirams soda
sitiens.
(923)

Tas ietver gan īsāku, gan ilgāku laiku.

19)         Ja komanda sistemātiski pārtrauc spēli, izdarot atkārtotus pārkāpumus,
par kuriem piešķirams soda sitiens.
(923)

Tas ietver arī to, ja komanda īsā laikā izdara daudzus, nelielus pārkāpumus. Spēlētājam, kurš izdarījis pēdējo pārkāpumu, ir jāizcieš sods.

20)         Ja spēlētājs tīši aizkavē spēli. (924)

Tas ietver arī, kad pretinieku komandas spēlētājs aizsit bumbiņu, kamēr spēle ir apturēta, tīšu bumbiņas bloķēšanu pret apmali vai vārtiem, vai tīšu bumbiņas bojāšanu.

21)         Ja komanda sistemātiski aizkavē spēli. (924)

Ja tiesneši uzskata, ka komanda ir tuvu sodīšanai par spēles kavēšanu, komandas kapteinis, ja iespējams, ir jābrīdina, pirms kādas darbības tiek veiktas. Komandas kapteinim ir jāizvēlas spēlētājs, kurš jau nav sodīts, lai izciestu sodu.

22)         Ja spēlētājs vai komandas pārstāvis protestē pret tiesnešu lēmumiem vai
spēles vadīšana notiek traucējošā vai citādā nepareizā vaidā.
(925)

Tas ietver arī to, ja komandas kapteinis pastāvīgi un bez iemesla apstrīd tiesnešu lēmumus. Protestēšana pret tiesnešu lēmumiem un spēles vadīšana traucējošā veidā ir uzskatāmas par spontāniem un sīkākiem pārkāpumiem, salīdzinājumā ar nesportisku uzvedību. Tas attiecas arī uz komandas pārstāvi, ja viņš uziet laukumā bez tiesnešu uzaicinājuma. Tiesnešiem, ja iespējams, komandas pārstāvji ir jābrīdina, pirms kādas darbības tiek veiktas.

23)         Ja vārtsargs, neskatoties uz tiesnešu aizrādījumiem, nenovieto vārtus
atpakaļ pareizajā vietā.
(925)

Vārtsarga pienākums ir novietot vārtus atpakaļ vietā, tiklīdz tas uzskatāms par iespējamu.

24)         Ja spēlētājs, neskatoties uz tiesnešu aizrādījumiem, nesakārto savu inventāru. (pārkāpuma žesta nav)

25)         Ja spēlētājs lieto nepareizu apģērbu. (pārkāpuma žesta nav)

Tas ietver arī kādas apģērba daļas trūkumu un pārkāpumus attiecībā uz kapteiņa rokas apsēju. Pārkāpumi, kuri saistīti ar apģērbu, sodāmi tikai ar vienu sodu vienai komandai vienā spēlē. Par visiem pārējiem nepareiza inventāra gadījumiem ir jāziņo sacensību rīkotājiem.

26)         Ja vārtsargs piedalās spēlē nepareizā inventārā. (pārkāpuma žesta
nav)

Ja vārtsargs nejauši pazaudē savu sejas masku, spēle ir jāaptur un jāatsāk ar izspēli.

27)         Ja nepareizi numurēts spēlētājs piedalās spēlē. (pārkāpuma žesta nav)

Spēles protokolā jāizdara labojumi. Pārkāpumi attiecībā uz nepareizu numerāciju jāsoda tikai ar vienu sodu vienai komandai vienā spēlē. Par visiem pārējiem šī pārkāpuma gadījumiem ir jāziņo sacensību rīkotājiem.

606        5 minūšu noraidījums

1)     Ja pretinieku komanda gūst vārtus 5 minūšu noraidījuma laikā, sods nebeidzas.

Ja 5 minūšu noraidījums ir piešķirts saistībā ar soda metienu vai aizturēto soda metienu, noteikumi attiecībā uz sodiem saistībā ar soda metienu ir jāpiemēro.

607        Pārkāpumi, par kuriem piešķirams 5 minūšu noraidījums

1)     Ja laukuma spēlētājs izdara stiprus vai bīstamus sitienus ar nūju. (901)

Tas ietver arī, ja laukuma spēlētājs paceļ nūju virs pretinieka galvas un iesit viņam.

2)            Ja laukuma spēlētājs lieto savu nūju, lai aizāķētu pretinieku. (906)

3)            Ja spēlētājs met savu nūju vai citu inventāru laukumā, lai aizsistu vai censtos aizsist bumbiņu. (909)

4)            Ja spēlētājs metas virsū pretiniekam vai kā citādi spēcīgi uzbrūk pretiniekam. (909)

5)            Ja spēlētājs spiež, grūž vai klupina pretinieku pret apmali vai vārtiem.

(909)

6)            Ja spēlētājs izdara atkārtotus pārkāpumus, par katru no kuriem
piešķirams 2 minūšu noraidījums.
(923)

5 minūšu noraidījums aizvieto pēdējo 2 minūšu noraidījumu. Pārkāpumiem jābūt vienādiem.

608        Personīgais sods

1)            Personīgais sods var tikt piešķirts tikai saistībā ar noraidījumu, un tas tiek
skaitīts tikai tad, kad noraidījums ir beidzies vai pārtraukts. Vienlaicīgi var
tikt skaitīts neierobežots skaits personīgo sodu.

Ja spēlētājs izcieš personīgo sodu, un tā laikā viņam piešķirts noraidījums, atlikušā personīgā soda skaitīšana, sakarā ar to, ka jāskaita noraidījums, jāatliek līdz brīdim, kamēr noraidījums ir beidzies vai pārtraukts skaitīt. Komandas kapteinim ir jāizvēlas laukuma spēlētājs, kuram jau nav piešķirts sods, lai izciestu sodu uz sodīto spēlētāju sola un varētu uziet laukumā, kad noraidījums beidzas.

2)            Personīgajam sodam ir jāietekmē tikai spēlētājs, un tādēļ viņš soda laikā
drīkst būt aizvietots laukumā.

Komandas kapteinim ir jāizvēlas laukuma spēlētājs, kuram jau nav piešķirts sods, lai izciestu sodu uz sodīto spēlētāju sola un varētu uziet laukumā, kad noraidījums beigsies. Kad personīgais sods beidzas, spēlētājs nedrīkst uziet laukumā, līdz spēle nav apturēta. Tiesnešiem kopā ar sekretariātu ir jāpalīdz spēlētājam, kura personīgais sods beidzas spēles laikā, atstāt sodīto spēlētāju solu, tiklīdz spēle ir apturēta. Ja komandas pārstāvim tiek piešķirts personīgais sods, viņš tiek nosūtīts uz skatītāju vietām uz atlikušo spēles laiku, un komandas kapteinim ir jāizvēlas laukuma spēlētājs, kurš jau nav sodīts, lai izciestu sodu uz sodīto spēlētāju sola.

609        10 minūšu personīgais sods

1) Ja pretinieku komanda gūst vārtus 10 minūšu personīgā soda laikā, sods nebeidzas.

1)     Ja spēlētājs vai komandas pārstāvis ir vainojams nesportiskā uzvedībā.

(925)

Nesportiska uzvedība nozīmē:

Uzvesties apvainojoši vai negodīgi pret tiesnešiem, spēlētājiem, komandas pārstāvjiem, oficiālajiem pārstāvjiem vai skatītājiem. Tīša speršana, apmales vai vārtu tīša gāšana vai sišana pa apmali vai vārtiem. Nūjas vai jebkura cita inventāra mešana pārtraukuma laikā vai komandas maiņas zonā.

611        Spēles sods

1)            Spēlētājam vai komandas pārstāvim, kuram ir piešķirts spēles sods,
nekavējoties jāiet uz ģērbtuvi, un turpmākajā spēles daļā viņš piedalīties
nedrīkst.

Rīkotājkomanda ir atbildīga, lai nodrošinātu, ka pārkāpējs dodas uz ģērbtuvi un neatgriežas skatītāju vietās vai laukumā visu atlikušo spēles laiku, ieskaitot iespējamo papildlaiku un soda metienus. Visiem spēles sodiem ir jābūt atzīmētiem spēles protokolā. Pārkāpumiem, kuri izdarīti pirms vai pēc spēles, un par kuriem parasti būtu piešķirams spēles sods, jāatzīmē spēles protokolā, bet noraidījums nav jāpiešķir. Izņemot nepareizu inventāru (kurš jāizlabo atbilstošajam spēlētājam, kurš pēc tam drīkst piedalīties spēlē), par pārkāpumiem, par kuriem piešķirams spēles sods, kuri izdarīti pirms spēles, sodītais spēlētājs nedrīkst piedalīties spēlē, ieskaitot iespējamo papildlaiku un soda metienus.

2)            Spēles sodam vienmēr seko 5 minūšu noraidījums.

Komandas kapteinim jāizvēlas laukuma spēlētājs, kurš jau nav sodīts, lai izciestu sodu uz sodīto spēlētāju sola un citus iespējamos noraidījumus attiecībā uz spēlētāju vai kādu citu komandas locekli, kurš iesaistīts spēles sodā. Iespējamie personīgie sodi attiecībā uz spēlētāju, kurš iesaistīts spēles sodā, ir jāpārtrauc.

612        Spēles sods 1

1) Spēles sodam 1 jāseko noraidījumam līdz spēles beigām, bet tas neizraisa tālākus sodus spēlētājam.

613        Pārkāpumi, par kuriem piešķirams spēles sods 1

1)            Ja laukuma spēlētājs lieto neapstiprinātu nūju vai nūju ar pārāk lielu
lāpstiņas izliekumu.

Ja vārtsargs lieto neapstiprinātu sejas masku. (pārkāpuma žesta nav)

2)            Ja spēlētājs vai komandas loceklis, kurš nav atzīmēts spēles protokolā,
piedalās spēlē.
(pārkāpuma žesta nav)


 

 

3)            Ja savainotais spēlētājs, kurš bija aizvietots uz sodīto spēlētāju sola, piedalās spēlē, pirms viņa soda laiks ir beidzies. (pārkāpuma žesta nav)

4)            Ja spēlētājs ir vainīgs turpinātā vai atkārtoti izrādītā nesportiskā rīcībā.

(925)

Spēles sods aizvieto otro 2 minūšu noraidījumu + 10 minūšu personisko sodu, bet tam tomēr seko 5 minūšu noraidījums. Turpināta nozīmē -tāda pati epizode un atkārtota otrreiz tajā pašā spēlē.

5)            Kad spēlētājs dusmās salauž savu nūju vai citu ekipējumu.

6)            Ja spēlētājs ir vainojams pie fiziska kontakta ar ļaunu nodomu.

Tas ietver tīšus, ar nodomu vai neizprovocētus bīstamus, vardarbīgus vai nesportiskus pārkāpumus.

614        Spēles sods 2

1)     Spēles sodam 2 jāseko arī noraidījumam uz nākamo spēli tajās pašās sacensībās.

615        Pārkāpumi, par kuriem piešķirams spēles sods 2

1)            Ja spēlētājs piedalās ķīviņā. (909)

Ķīviņš nozīmē vieglas formas cīņu bez sitieniem vai spērieniem, kad iesaistītie spēlētāji respektē mēģinājumus izšķirt viņus.

2)            Ja spēlētājs vienā spēlē otrreiz izdara pārkāpumu, par kuru piešķirams 5
minūšu noraidījums.
(923)

Spēles sods aizvieto otro 5 minūšu noraidījumu, bet tam tomēr seko 5 minūšu noraidījums.

3)            Ja komandas pārstāvis ir vainojams turpinātā vai atkārtotā nesportiskā
uzvedībā.
(925)

Spēles sods aizvieto otro 2 minūšu noraidījumu + 10 minūšu personīgo sodu, bet tam tomēr seko 5 minūšu noraidījums. Turpināta nozīmē -tāda pati epizode un atkārtota otrreiz tajā pašā spēlē.

4)            Ja spēlētājs, kura inventārs tūlīt tiks mērīts, cenšas izlabot inventāru
pirms mērīšanas.
(925)

5)            Ja spēlētājs vai komandas pārstāvis izdara pārkāpumu, kurš skaidri
paredzēts, lai sabotētu spēli.
(925)

Tas ietver:

Ja sodītais spēlētājs tīši uziet laukumā spēles laikā, pirms viņa sods ir beidzies vai pārtraukts. Ja viņš uziet laukumā, kad spēle ir apturēta, jāpiešķir 2 minūšu noraidījums. Ja sekretariāts ir atbildīgs par spēlētāja uziešanu laukumā pirms laika, un kļūda ir konstatēta soda laikā, spēlētājam jāatgriežas savā vietā uz sodīto spēlētāju sola. Papildus soda laiks nav jāpiešķir, un spēlētājam jāatgriežas laukumā, kad viņa īstais soda laiks beidzas. Ja kļūda ir konstatēta pēc tam, kad īstais soda laiks ir beidzies, nekādas darbības nav jāveic. Ja spēlētājs, kura sods ir beidzies, uziet laukumā, pat gadījumā, ja laukumā ir nepietiekams skaits spēlētāju viņam ir jāgaida līdz spēle pārtraukta, atkarībā no iemesla var tikt uzskatīts kā "par daudz spēlētāju laukumā".

Pārkāpumus izdarījusi jebkura komanda no komandas maiņas zonas soda metiena laikā. Inventārs ir izmests no komandas maiņas zonas spēles laikā.

Spēlētājs, kurš nav iesaistīts maiņas procesā, piedalās vai cenšas piedalīties spēlē no komandas maiņas zonas.

Spēlētājs piedalās spēlē kā laukuma spēlētājs pēc tam, kad viņš tajā pašā spēlē jau ir piedalījies kā vārtsargs.

Komandā tīši ir par daudz spēlētāju laukumā.

6)            Ja laukuma spēlētājs turpina lietot bojātu nūju vai nūju, kura var izraisīt
traumu, pēc tam, kad tiesneši viņam ir norādījuši, ka nūja ir bīstama.
(pārkāpuma žesta nav)

616        Spēles sods 3

1) Spēles sodam 3 jāseko arī noraidījumam uz nākamo spēli tajās pašās sacensībās, un par tālākā soda piemērošanu lemj sacensību rīkotāji.

617        Pārkāpumi, par kuriem piešķirams spēles sods 3

1)            Ja spēlētājs vai komandas locekļi ir iesaistīts kautiņā. (909)

Spēlētājs ir uzskatāms par iesaistītu kautiņā, ja viņš izdara sitienus ar dūri vai spērienus.

2)            Ja spēlētājs vai komandas locekļi ir vainojams smagā pārkāpumā. (909) Tas ietver, ja kāds met savu nūju vai citu inventāru pretiniekam.

3)            Ja spēlētājs vai komandas pārstāvis vainojams par lamāšanos. (925)

Lamāšanās nozīmē rupji apvainot tiesnešus, spēlētājus, komandu pārstāvjus, oficiālos pārstāvjus vai skatītājus.


 

 

1)            Ja soda metiens, kura cēlonis ir pārkāpums, par kuru piešķirams sods, ir
rezultatīvs, tikai attiecīgais sods var tikt atcelts.

Tas ietver aizturēto soda metienu. Ja soda metiena cēlonis ir pārkāpums, par kuru piešķirams 2 minūšu noraidījums, sods ir jāatceļ, ja soda metiens ir rezultatīvs, bet visi pārējie sodi ir jāpiešķir. Ja aizturētā soda metiena laikā pārkāpēja komanda izdara citu sodu, par kuru piešķirams soda metiens, otrais pārkāpums jāuzskata par to, par kuru piešķirams soda metiens. Ja soda metiens ir pārtraukts ar pārkāpumu, ko izdarījis vārtsargs, vārtsarga pārkāpums jāuzskata par iemeslu jauna soda metiena piešķiršanai.

2)            Ja soda metiens, kura cēlonis ir pārkāpums, par kuru nav piešķirams
sods, ir rezultatīvs - tas neietekmē citus sodus.

701        Ieskaitīti vārti

1)            Vārti jāuzskata par ieskaitītiem, ja tie ir pareizi gūti un apstiprināti ar
izspēli laukuma centrā.

Visi ieskaitītie vārti jāatzīmē spēles protokolā, norādot laiku un vārtu guvēja un asistējušā spēlētāja numurus. Asistējušais spēlētājs ir tās pašas komandas spēlētājs, kas ir tieši iesaistījies vārtu gūšanā. Pirms vārtu gūšanas protokolā ieraksta tikai vienu asistējošo spēlētāju. Vārti, kuri gūti papildlaikā vai ar soda metienu pēc perioda vai spēles beigām, nav jāapstiprina ar izspēli, bet jāuzskata par ieskaitītiem, ja abi tiesneši norāda uz centru, un vārti ir atzīmēti spēles protokolā.

2)            Ieskaitīti vārti nedrīkst būt neieskaitīti.

Ja tiesneši ir pārliecināti, ka vārti gūti nepareizi, tam ir jābūt paziņotam.

702        Pareizi gūti vārti

1)            Ja bumbiņa pilnīgi šķērso vārtu līniju no priekšpuses, un tā ir pareizi
spēlēta ar laukuma spēlētāja nūju, un ja uzbrucēja komanda nav
izdarījusi pārkāpumu saistībā ar vārtiem vai tieši pirms vārtiem, par kuru
piešķirams soda sitiens vai sods.

Tas ietver:

Ja komandas, kura aizsargājas, spēlētājs ir izkustinājis vārtus no vietas, un bumbiņa ir šķērsojusi vārtu līniju no priekšpuses starp vārtu stabu atzīmēm un zem iedomātās vārtu pārliktņa vietas.

Ja bumbiņu iemet savos vārtos. Bumbiņa savos vārtos var nokļūt no aizsarga nūjas vai ķermeņa. Ja nepārkāpēja komanda iemet bumbiņu savos vārtos aizturētā soda laikā, vārti jāieskaita.

Ja bumbiņa iemesta savos vārtos, tas jāatzīmē kā OG.

2)            Ja bumbiņa pilnīgi šķērsojusi vārtu līniju no priekšpuses pēc tam, kad
komandas, kura aizsargājas, spēlētājs ir kontrolējis bumbiņu ar savu nūju
vai savu ķermeni, vai ja uzbrucējas komandas spēlētājs ir netīši
kontrolējis bumbiņu ar savu ķermeni, un uzbrucēja komanda saistībā ar
vārtiem vai tieši pirms vārtiem nav izdarījusi pārkāpumu, par kuru
piešķirams soda sitiens vai sods.

Vārti uzskatāmi par nepareizi gūtiem, ja uzbrucējas komandas laukuma spēlētājs tīši iesper bumbiņu tieši vārtos. Ja spēlētājs ir guvis vārtus ar nepareizu nūju, un kļūda ir atklāta tikai pēc tam, kad bumbiņa šķērsojusi vārtu līniju, vārti ir jāieskaita.

3)            Ja spēlētājs, kurš nav atzīmēts spēles protokolā vai ir atzīmēts ar
nepareizu numuru, ir iesaistīts vārtu gūšanā.

Būt iesaistītam nozīmē gūt vārtus vai asistēt vārtu gūšanā.


 

 

703   Nepareizi gūti vārti

1)            Ja uzbrucējas komandas spēlētājs saistībā ar vārtiem vai tieši pirms
vārtiem ir izdarījis pārkāpumu, par kuru piešķirams soda sitiens vai sods.
(noteikts pārkāpuma žests)

Tas ietver arī, ja komanda gūst vārtus ar pārāk daudz spēlētājiem vai ar sodīto spēlētāju laukumā, un ja uzbrucējas komandas spēlētājs tīši izkustina vārtus no vietas.

2)            Ja uzbrucējas komandas spēlētājs tīši ievirza bumbiņu vārtos ar jebkuru
sava ķermeņa daļu.

Kamēr tas nav uzskatāms par pārkāpumu, spēle jāatsāk ar izspēli.

3)            Ja bumbiņa šķērso vārtu līniju signāla laikā vai pēc tā. Periods vai spēle ir beigusies, ja signāls ir sācis skanēt.

4)            Ja bumbiņa nokļuvusi vārtos, nešķērsojot vārtu līniju no priekšpuses.

5)            Ja vārtsargs iemet vai iesper bumbiņu pretinieku komandas vārtos pareizā veidā.

Kamēr tas nav uzskatāms par pārkāpumu, spēle jāatsāk ar izspēli. Bumbiņai ir jāskar cits spēlētājs vai cita spēlētāja inventārs, pirms tā ir nonākusi vārtos.

6)          Ja uzbrucējas komandas laukuma spēlētājs tīši sper bumbiņu, un tā
nonāk vārtos pēc tam, kad tā ir skārusi citu spēlētāju vai cita spēlētāja
inventāru.

Kamēr tas nav uzskatāms par pārkāpumu, spēle jāatsāk ar izspēli.

7)            Ja pārkāpēja komanda gūst vārtus aizturētā soda laikā. Sods jāpiešķir, un spēle jāatsāk ar izspēli.

8)            Ja bumbiņa ir atlēkusi no viena no tiesnešiem tieši vārtos.

 



Viesu nams Vidzeme, SIA, Peintbola parks Viesu nams Vidzeme, SIA, Peintbola parks "Ieviņas", Sējas n., LV-2142
Lapa Dmitrijs Grieķu-romiešu cīņa, Jostu cīņa, Pludmales cīņa
FTA
Reģistrēties