TAEKVONDO WTF UN TAEKWON-DO ITF SACENSĪBAS TEHNISKO DARBĪBU ANALĪZE

Lukjančuks Deniss, LATVIJAS SPORTA PEDAGOĢIJAS AKADĒMIJA (11.06.2010.)

Apkopojot Taekwondo literatūru bibliotēkās un paskatoties internētā darba autors nonācis pie secinājuma, kā Latvijā joprojām nav precīzas informācijas par Taekwondo federācijas WTF (World Taekwondo Federation) un ITF (International Taekwondo Federation) sacensību tehnikas atšķirībām.

        

Hipotēze: Ja tiks iegūta plašāka informācija par Taekvondo (WTF un ITF) veidu būtību un sacensību tehniski-taktisko darbību, tas sniegtu sportistam un iesācējam sapratni sporta veida izvēlē.

Darba mērķis:        Veikt divas izplatītākas taekvondo federācijas (WTF, ITF) salīdzinošo analīzi pēc sacensības tehniski-taktisko darbību apjomu un rezultativitāti.

Uzdevumi:  

1.Noteikt Taekwon-do ITF sacensības tehniski-taktisko darbību apjomu un rezultativitāti.

2.Noteikt Taekvondo WTF sacensības tehniski-taktisko darbību apjomu un rezultativitāti.

3.Raksturot tehniski-taktisko darbību apjoma un rezultativitātes atšķirības atkarībā no taekvondo veida.

Pētījuma objekts: sportistu taktiski-tehniskas darbības sacensību laikā.

Pētījuma priekšmets: Taekwon-do ITF un Taekvondo WTF Eiropas čempionāti 2008g. un 2009g.

Pētījuma subjekts: 2008. un 209. gadā Eiropas Čempionātu Taekwon-do ITF un Taekvondo WTF dalībnieki svaru kategorijās -71kg, -72kg.

Aizstāvēšanai tiek izvirzīts: Apkopota informācija par Latvijas taekvondo federācijām, to būtību, sacensības īpatnībām un atšķirībām.

Pētīšanas metodes:

1.Literatūru avotu analīze

2.Sacensību novērojums

3.Matemātiskā datu apstrāde

Atslēgas vārdi: taekwon-do (ITF), taekvondo (WTF), uzbrukuma tehniskas paņēmienu rezultativitāte, sacensību tehniski-taktiskais raksturojums.

ITF – Internacionāla taekwon-do federācija.

WTF – Pasaules taekvondo federācija.

Skaidrojošie termini:

Ap čagi – taisnais sitiens ar kāju uz priekšu.

Yop čagi – sānu taisnais spēriens.

Dolio čagi – lokveida spēriens uz priekšu.

Koro čagi – sānu lokveida spēriens.

Dvit čagi – aizmugurējais taisnais spēriens.

Hurio čagi (taekvondo WTF) – aizmugurējais lokveida spēriens.

Pande dolio čagi (taekvon-do) - aizmugurējais lokveida spēriens.

Nerio čagi – taisnais spēriens no augšas uz lēju.

Tvio čagi (taekvondo WTF) – spēriens lēcienā.

Twimio čagi (taekwon-do ITF) – spēriens lēcienā.

Džirugi (Džurugi) – Sitiens ar roku.

Momdolio čagi - lokveida spēriens uz priekšu ar pagriezienu uz 360 grādi.

 

1.Secinājumi par Taekwon-do ITF sacensības tehniski-taktisko darbību apjomu un rezultativitāti.

Taekwon-do ITF uzvarētāji izpilda uz 75 sitienus vairāk, nekā zaudētāji. Pēc procentuālās attiecības sportisti 40% no visiem sitieniem izpilda vidējā līmenī, bet 60% sitienus augšējā. Taekwon-do ITF sportisti 55% tiek pielietota spērienu darbība un 45% sitienu darbība. Var secināt ka Taekwon-do ITF ir divcīņas sporta veids, kur cīņas disciplīnā izmanto gandrīz vienādi pēc skaita sitienus ar rokām un kājām pēc vidēju rezultātu apkopošanas. Taekwon-do ITF sportisti pielieto roku darbību ar sitienu sērijas, to var secināt pēc sacensību novērošanu. Sitienu rezultativitāte uzvarētājiem ir 8% uzbrukumā un 8% kontruzbrukumā, bet zaudētājiem ir 7% uzbrukumā un 5% kontruzbrukumā.

 

2.Secinājumi par Taekwon-do ITF sacensības tehniski-taktisko darbību apjomu un rezultativitāti.

Apskatot grafikus var secināt, ka taekvondo WTF sportisti izpilda vienādu sitienu  skaitu gan uzbrukumā, gan kontruzbrukumā. Sitienu skaits uzvarētājiem un zaudētājiem pa līmeņiem arī ir līdzīgs, pēc procentuālās attiecības sportisti 78% no visiem sitieniem izpilda vidējā līmenī, bet 22% sitienus augšējā.  Taekvondo WTF  sportisti 95% tiek pielietota spērienu darbība un tikai 5% sitienu darbība. Taekvondo WTF ir liela sitienu tehnika, viens no izplatītākajiem sitieniem – lokveida sitiens. Sitienu rezultativitāte uzvarētājiem ir 10% uzbrukumā un 6% kontruzbrukumā, bet zaudētājiem ir 6% uzbrukumā un 3% kontruzbrukumā.

 

3.Secinājumi par tehniski-taktisko darbību apjoma un rezultativitātes atšķirības atkarībā no taekvondo veida.

Taekvondo WTF ir sporta veids pārsvarā ar spērienu tehniku, pielietojot roku darbību, ka palīglīdzeklis. Taekvondo WTF pamatlīmenis ir sitieni ķermeņa augšdaļu. Taekwon-do WTF ir sporta veids, kur tiek pielietoti dažādas sitienu kombinācijas tikai ar kāju tehniku, to var secināt pēc video novērošanu. Taekwon-do ITF ir sporta veids, kur roku un kāju darbības ir vienlīdz svarīgas. Taekwon-do ITF pamata līmenis ir sitieni augšēja jeb galvas līmenī. Taekwon-do ITF pārsvarā tiek izmantota roku darbība. Sitienu precizitātes rezultativitāte ir 16% uzvarētājiem Taekwon-do ITF, skaitot kopā uzbrukuma ar kontruzbrukuma darbības un uzvarētājiem Taekvondo WTF ir arī 16%, tāpēc attiecība ir līdzīga. Procentuāla statistika starp uzvarētājiem un zaudētājiem pēc vidējas rezultātus varam secināt ka arī līdzīgi. Uzvārētāju un zaudētāju uzbrukuma un kontruzbrukuma darbību rezultativitātes salīdzinājumi ir pilnīgi pretēji, izņemot salīdzinājums ar zaudētāju darbības uzbrukumā.

Bakalaura darba uzdevumi ir izpildīti, jo ir izpētītas sacensības divas izplatītākas Taekvondo sporta veidi WTF un ITF Latvijā, to būtība un tehniski-taktisko darbību apjoma un rezultativitātes atšķirības atkarībā no taekvondo veida, noskaidrotas Taekwon-do ITF un Taekvondo WTF darbību īpatnības.

Darba hipotēze ir pieradīta, jo mēs ieguvām visu nepieciešamu informāciju, lai tās varētu paaugstināt iesācēju un sportistu zināšanu līmeni Taekwondo sportā veidā un izvēlēt sev pareizu klubu.

 



RI Holding, SIA Stūrmaņu 27 k.1, Rīga, LV-1016
Lapa Dmitrijs Grieķu-romiešu cīņa, Jostu cīņa, Pludmales cīņa
FTA
Reģistrēties